Facebook hozzászólás
1 000

MEDDIG ÖRÜLHETÜNK AZ ISKOLÁNAK?

„Ebben a kifordított világban is a gyerekeink a legfontosabbak” – mondja a szakértő

Két hete elindult az új tanév, talán a történelemben először, a gyerekek örömére is, hiszen szükségük van arra, hogy saját korosztályukkal érintkezzenek. De az érintkezés szót maximálisan lelki értelemben kell venniük, ami csak az egyik nehézség a sok közül. Regős Judit szülő- és gyereknevelési tanácsadót kérdeztük arról, hogyan segíthetünk eligazodni ebben az új világban.

Megterhelő volt a szülők számára az otthoni tanítás Fotó: Pexels
Megterhelő volt a szülők számára az otthoni tanítás Fotó: Pexels

Az online oktatás adott egyfajta felhatalmazást arra, hogy a gyerekek a számtógép előtt üljenek. Nem lesz nehéz őket újra korlátozni és visszacsalogatni az offline világba?

  • De miért is korlátoznánk őket?! Én nem tartom olyan mumusnak digitalizációt, mint oly sokan. Nyilván vannak szélsőséges esetek, amikor be kell avatkozni, de az átlagot szerintem békén hagyhatjuk ezzel. Ne felejtsük el, hogy a digitalizációnak számos előnye van! Azt vallom, hogy nem óvni kell őket a gépektől, hanem megmutatni nekik, ránevelni őket a helyes egyensúlyra. Minden egészséges gyerek vágyik arra, hogy fogócskázzon, labdázzon, lógjon a haverokkal – életkorának megfelelően. És persze habitusának megfelelően. Mert ne felejtsük el, hogy mindig is voltak olyanok, akik inkább egy könyvtárban szerettek ücsörögni, vagy rajzolgattak, zenéltek. Ez nem a 21. századnak felróható, ez jön a személyiségünkből.  Ahogy mondtam, a gyerekek nagyon boldogan indultak neki az új iskolaévnek, nem volt ebben semmi görcs.
  • Azért én hallottam olyan kislányról, aki retteg a vírustól, és nem szeretne iskolába menni.
  • Ez előfordulhat és ezt respektálni is kell. Egészen biztos vagyok abban, hogy ennek a kislánynak a szülei is rettegnek. Ám ez az ő szempontjából mindegy. Azt gondolom nagyon belátónak és elfogadónak kell lennünk ezekben az időkben. Valószínűleg sok lesz a magántanuló, de ezzel nincs baj. Baj akkor van, ha valaki nem fogadja el a szabályokat és felül akarja írni azokat, illetve ezt közvetíti, akár el is várja a gyerekétől.
  • A vírustagadókról beszélünk? 
  • Részben róluk. De van ennek enyhébb fokozata is, például olyanok, akik a vírus létezésében ugyan nem kételkednek, de elbagatellizálják a jelentőségét, és ennek mentén úgy érzik, bizonyos szabályok feleslegesek, ezért ők önkényesen nem tartják be azokat, illetve erre buzdítják a családtagjaikat is.
  • A maszk viseltetése nem abúzus Fotó: Pinterest
    A maszk viseltetése nem abúzus Fotó: Pinterest
    • Olvastam egy kommentet, amiben valaki azt írta, óvodást egész nap maszkban tartani abúzus!
    • Ez is egy riasztó adaléka az előbb említetteknek. Ha a rendelet azt írja elő, hogy a maszkot viselni kell, akkor ezt senki sem bírálhatja felül! Ez pont olyan, mint hogy az iskolában nem beszélünk csúnyán, bárhogy is káromkodik otthon a család. Bizonyos dolgokat, szokásokat nem hozunk magunkkal – mi felnőttek se visszük be a munkahelyünkre. A gyerekeknek az iskola, az ovi, a bölcsi a munkahelyük és mindenben az ottani szabályokat kell betartani. Ez ugye eleve fontos lépcsőfok egy gyerek esetében, a szabálykövetés léte, nemléte, milyensége.
    • Egy pedagógus mesélte nekem, hogy őt is meglepte, de a gyerekek elég csúnyán viselkedtek egymással az első napokban. Kirekesztették azt, aki külföldön járt, vagy akiről elterjedt, hogy valakije vírusos volt.
    • Ez sajnos szinte természetes. A gyerekek mindig észreveszik a másságot. Ne feledjük, csúfolják a szemüvegest, a ducit, stb. Ebben a pedagógusoknak kell átvenni az irányítást és kvázi érzékenyíteni őket. Ez a vírus sokakat tart félelemben, nem várhatjuk el a gyerekektől, hogy ők bátran nézzenek vele szembe. De a szülők is sokat tehetek azért, hogy ez a rettegés ne uralkodjon el rajtuk. Nem kell például a híreket előttük megbeszélni. Limitáljuk  az információkat, hiszen biztos tudásunk amúgy sincs.
    • Lehet ez egy jó tanév? Tudják vajon élvezni a gyerekek azzal együtt is, hogy nem lehetnek úgy és annyit együtt, amennyit szeretnének?




    • Facebook hozzászólás
    További cikkek

    Hozzászólás zárolva.

    KUL-TOUR

    1 / 158

    ÉLET-MÓD

    Kedves Olvasónk!
    Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!