Egy testben több személyiség?
Nagyon keveset tudunk a skizofrénia betegségről, ugyanis a lakosság csupán 1 százaléka szenved ebben a betegségben. Pedig a skizofréniában sok híres ember is érintett, mint például Albert Einstein fia és Csontváry. Sokan azt gondolják, hogy a tudathasadás olyan, mintha több személyiség akarna megnyilvánulni egy testben. Tévedés!
A skizofrénia az agy betegsége. Mai napig ismeretlenek a skizofréniát kiváltó okok „Általában az öröklődés, az idegfejlődési zavarok és környezeti hatások játszhatnak szerepet kialakulásában.”-írja a hazipatika.com. A serdülőkor végén, vagy a felnőttkor elején alakulhat ki. A tünetek felismerése azonban rendkívül nehéz.
A beteg személyisége teljesen megváltozik. Az egyik pillanatról a másikra érzelem kitörései vannak, megváltozik a gondolkodása, képtelen alkalmazkodni környezetéhez. A legtöbb esetben teljesen elzárkózik a családjától, a barátaitól, úgy érzi, senki nem érti meg, és mindenki az ellensége.
A skizofrénia, görög eredetű szó: szkhidzó (hasítani) és phrén (lélek) összetevőkből áll. Azt jelenti, hogy lélekhasadás, ami az érzések, és cselekedetek diszharmóniájára utal.
A skizofréniának több altípusa létezik, melyek közül az egyik a paranoid skizofrénia, a hebefréniás vagy szétesett skizofrénia, a differenciálatlan skizofrénia, és a katatón skizofrénia.
Az elsőt, a paranoid skizofréniát a téveszmék, a hanghallucinációk, a viselkedési rendellenességek jellemzik. A hebefréniás vagy szétesett skizofréniában felbomlik a beszéd és viselkedés, továbbá a beteget a sivár érzelmi élet, a gondolkodási zavarok jellemzik. A differenciálatlan skizofréniát az „abnormális” viselkedés, a katatón skizofréniában pedig, a test mozdulatlansága vagy éppen a szélsőséges mozgások jellemzőek
A skizofrénia tünetei egyénenként változó, általában a beteg rohamszerűen úgy érzi, mintha minden megváltozna körülötte, nem létező dolgoknak tulajdonít jelentőséget, hangokat hall. Úgy érzi, mintha mindenki üldözné, félelemben él. „A beteg a betegségnek ezen szakaszaiban valóban lehet veszélyes önmagára és környezetére, ha nem részesül megfelelő kezelésben.”-olvashatjuk a hazipatika.com.-on
Ha felismerjük a tüneteket, nem kell elkeseredni, mert gyógyszeres kezeléssel szinten lehet tartani. Ami a gyógyszeres kezelés mellett pedig az egyik legnagyobb ösztönző és segítő erő, a szeretet. A szeretet valóban mindent legyőz!
Hozzászólás zárolva.