Facebook hozzászólás
209

„Egyedül a kis Iza szigetén” (11. rész)

Juhász Gyula gyenge idegrendszere néhány hónapig sem volt képes elviselni a máramarosszigeti magány megpróbáltatásait. Péter László és Grezsa Ferenc szerint is már ekkor súlyos neuraszténiája volt. 1907. február 9-én egy cédulát hagyott asztalán. A keresztre feszített Jézus utolsó szavait idézte: „Consummatum est.”

A magányos költő nagyon szenved Máramarosszigeten. Öngyilkossági kísérlete után némileg megváltozik helyzete a kisvárosban, fölfigyelnek rá, a költőt kezdik látni benne. Új témák jelennek meg költői palettáján: az idegenség élménye (Idegen ágyakon), reményeinek szárnyaszegettsége (Nosztalgia, Tavaszvárás), kitaszítottsága, száműzöttsége (A csavargó dala, Hamlet, Ódon ballada). Grezsa Ferenc az ez időben született költeményekről azt állapította meg, hogy „ezek a versek egyáltalán nem egy dekadens életérzés kifejezései, hanem az egyéniségtipró, kilátástalan helyzetben élő költő tragikusan vádló megnyilatkozásai; nem dekadens keresettség, hanem szubjektív életkörülmények kivetülései”. Egyéni magányérzetét nemzeti méretekig képes általánosítani. A magyar tragédia végletes átélését egyéni tragédiája motiválja: „Nagy magyar magányban / Én is gyászban élek” (Verecke táján).

Részlet Pató Erika A „meghívott halál” Juhász Gyula életében és költészetében című szakdolgozatából

.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!