Facebook hozzászólás
233

Egyre nehezebb lesz jó irodát találni-Most keressen!

Most éppen túlkínálat jellemzi a hazai irodapiacot, de nem lesz ez mindig így. Három éven belül fordul a kocka szakértők szerint, mivel a válság miatt nem indulnak újabb beruházások, és így egyre nehezebb lesz jó irodát találni. Ráadásul szinte biztosra vehető, hogy a bérleti díjak emelkednek.

Csábító, de megéri-e?

Ma nem ritka a 9 eurós négyzetméteráron hirdetett „A" kategóriás új építésű iroda. Az Eston tanácsadói szerint a bérleti díjakra olyan erős nyomás nehezedett, hogy egyes új építésű „A" kategóriás házakat már korábbi „B" kategóriás, sőt az alatti árakon kínálnak. Igaz, ezek általában a kevésbé jó helyen lévő, rosszabb felszereltségű épületekre jellemző. A csábító ajánlatot persze érdemes mérlegelni. Egy közepes vállalkozás költségstruktúrájában általában 10-15 százalékot jelent az irodabérleti díj. Az e téren elérhető tízszázalékos megtakarítás tehát körülbelül egy százalékkal csökkenti a cég kiadásait. Ennél nagyobb arányban nőhet viszont a HR-költség, ha a rosszabb elhelyezkedés miatt nehezebb jó munkaerőt találni, vagy ha mondjuk a cégnek buszt kell üzemeltetnie a munkatársak utaztatására. Ha pedig az iroda környékéről hiányoznak a kiszolgáló létesítmények, mint például posta, bank, étterem, szakértők már a munkahatékonyság romlásáról beszélnek. Most ennél ugyan kicsit többért, de a válság előtti árszinthez képest olcsóbban – 10-12 eurós négyzetméterenkénti bérleti díjért – lehet a felsőkategóriás irodák jelenleg hatalmas választékából szemezgetni. Ennek ellenére e házak kihasználtsági mutatója nem ugrott meg idén. A megkeresések száma nőtt az elmúlt évben – mondja Tatár Tibor -, ám a jelentősen lecsökkent bérleti díjak ellenére a megkezdett tárgyalások háromnegyede nem végződött költözéssel. Úgy tűnik hát, sok vállalat próbálkozott kihasználni a kedvezőnek tűnő piaci helyzetet, végül inkább a korábbi helyen tárgyalta újra a bérleti feltételeket, kihasználva az ott is rendkívül kedvezővé vált alkupozícióját. A régebbi házakat üzemeltető cégeknek ugyanis tetemes pluszkiadást jelentene, ha tömegével költöznének ki a bérlők, mert az ilyen irodákat csak felújítás után lehet újból kiadni. Ezt támasztja alá az Eston idén szeptemberben publikált piacelemzése is, amelyben az olvasható, hogy míg tavaly az első két negyedévben csupán 17 százalékot tett ki az újratárgyalások aránya, idén ez megduplázódott. Az előbérletek hányada pedig 5 százalékról több mint ötszörösére, 28 százalékra nőtt az összes üzletkötésen belül.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!