Facebook hozzászólás
233

Egyre nehezebb lesz jó irodát találni-Most keressen!

Most éppen túlkínálat jellemzi a hazai irodapiacot, de nem lesz ez mindig így. Három éven belül fordul a kocka szakértők szerint, mivel a válság miatt nem indulnak újabb beruházások, és így egyre nehezebb lesz jó irodát találni. Ráadásul szinte biztosra vehető, hogy a bérleti díjak emelkednek.

Jótékony tisztulás

Amúgy válság nélkül is hasonló helyzet állt volna elő a hazai irodapiacon a Futureal vezérigazgatója szerint, miután a pénzbőség a minőség rovására ment: egyre több rossz projekt valósult meg, amelyeket szárnyaló gazdasági helyzetben sem lett volna könnyű értékesíteni. A szakember úgy véli, a 2008 nyár elején átadott közel kétmillió négyzetméter új iroda mennyisége már-már ijesztő volt. Az ingatlanpiacra tehát igaz, hogy a válság méregtelenítőkúraként hatott. Azok a projektek, amelyeket kizárólag a pénzbőség keltett életre, nem szakmai megfontolások, most kitisztulnak a piacról, az új helyzetben pedig várhatóan csak a körültekintő, megalapozott fejlesztések maradnak életben. Tatár szerint az is torzította a budapesti irodapiacot, hogy a kínálati árakban alig volt különbség. Míg Bécsben például lokáció és „tudás" szerint a bérleti díjak 10-25 euró között szóródnak, nálunk a fővárosi irodák négyzetméterárai szinte egységesen 15 euró körül voltak. A válság elmúltával várhatóan ez a helyzet is normalizálódik. Jó hír tehát, hogy a 2010 után elkészülő irodák valószínűleg jó helyen lévő, jól megtervezett épületek lesznek, amelyek minden négyzetméterükben a bérlők igényét szolgálják. Rossz hír viszont, hogy mindehhez csak drágábban lehet majd hozzájutni. Az sem kizárt, hogy a mostani bérleti díjak akár 25 százalékkal emelkednek.

Idei mozgások

Néhány vállalat a válságra úgy reagált, hogy kisebb irodába költözött, mások – elsősorban a nagyobb cégek – a szervezeti egységeik átstrukturálásával, egyes különálló egységek területi összevonásával csökkentették költségeiket. Több nagyvállalat is ez utóbbi megoldást választotta: tavaly a MÁV, idén pedig a K&H és a Nestlé integrálta irodáit. Utóbbi 2008-ban kezdte el értékesíteni saját Duna-parti irodaházát. A legnagyobb előbérletnek a Budapest Bank 16 ezer 740 négyzetméteres ügylete bizonyult a Váci úton épülő GTC Metro Irodaházban, amely egyben a legnagyobb területű tranzakciót is jelentette az első félévben. Jelentősebb előszerződést kötött még az OTP Garancia az éppen felújítás alatt lévő Erzsébet Irodaház egy részére (8500 négyzetméter), a Ringier lapkiadó a Corvin Irodák második ütemének 6500 négyzetméterére, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) az Infopark hamarosan elkészülő E épületére. A hosszabbítások közül kiemelkedő volt a Raiffeisen Bank közel 12 ezer négyzetméteres szerződése a 2000-ben átadott Akadémia Bank Centerben, valamint a Procter&Gamble (4813) megállapodása a RiverEstates-ben. A Raiffeisen Lízing Centre (4423) a Center Point I-ben, az Axel Springer (4000) a Városmajor Irodaházban, a Zepter (4000) pedig az Optima A-ban tárgyalta újra – sikeresen – már létező bérleti szerződéseit.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!