Élelmiszer-biztonsági tanácsok utazóknak
Újra itt a nyár, tervezzük az utazást belföldre, külföldre. Annak érdekében, hogy a remélt szép élmények helyett ne kellemetlen tapasztalatokkal, betegen térjünk haza, érdemes tájékozódni úti célunk higiénés, járványügyi helyzetéről, a kötelező és ajánlott védőoltásokról, valamint a helyi szokásokról is.
Az ún. „utazási hasmenés" az utazók jelentős részének teszi lehetetlenné az utazás élvezetét. A megbetegedés okai az élelmiszerekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák, melyek gyomor-bélrendszeri fertőzést okoznak. Ezeket a mikrobákat a sütés, főzés, forralás elpusztítja, ezért biztonságosnak tekinthető minden frissen készült, forrón tálalt étel. A későbbi langyos tárolás során azonban a mikrobák felszaporodnak, így a több óráig szobahőmérsékleten tárolt készételek jelentik a legnagyobb veszélyt. Gyakran találhatók kórokozók a vízben, a belőle készült jégkockában, pasztőrözetlen tejben, zöldségeken, gyümölcsökön, salátákon, süteményekben, fagylaltban, továbbá a legyek is terjeszthetik.
Különösen veszélyeztetett a kisgyermekek, a várandós édesanyák, az idősek és betegek. Számukra rendkívül fontos, de egészséges utazók számára is ajánlott az alábbi tanácsok betartása.
Mit tegyen?
Utazás előtt tájékozódjon az adott ország és a leendő szálláshely higiénés viszonyairól, és arról, hogy a csapvíz iható-e. A hazánkhoz hasonló magas higiéniai szintű országokban, ahol a csapvíz iható, az élelmiszerellátás biztonságos, különösebb elővigyázatosság nem szükséges. Ha a csapvíz nem biztonságos, vigyen magával vízforralót, vagy vízfertőtlenítésre alkalmas szert.
Ha életkora vagy állapota miatt különösen érzékeny (idős, gyermek, terhes, beteg) valaki, akkor vigyen magával szükség esetére nem romlandó biztonságos hazai élelmiszert.
Továbbá vigyen magával szappant, vagy kéztörlő, kézfertőtlenítő kendőt.Amilyen gyakran csak tud, mosson kezet szappannal. Csak tiszta kézzel nyúljon ételhez, vagy szalvétával fogja azt meg.Rossz higiénés körülmények között, az evőeszközt is törölje át, az étel tányérral érintkező alsó rétegét ne fogyassza el.
Mit egyen, mit ne egyen?
Fogyasszon frissen készült, forrón tálalt ételt! Ez gyakorlatilag biztonságos, még utcai árusnál is. A több órán át langyosan tárolt, előre elkészített ételek azonban veszélyesek lehetnek. A legyek által „látogatott", nem tiszta edényben tálalt ételt ne fogadja el.
A gyümölcsöt tiszta késsel hámozza meg. Ha nem lehet meghámozni, ne fogyassza el. A zöldségekre, gyümölcsökre vonatkozó alapszabály: „hámozd meg, főzd meg, vagy hagyd ott"! A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán árult gyümölcslevek veszélyesek lehetnek.
Hozzászólás zárolva.