Facebook hozzászólás
448

Ennyi az ideális alvásidő – se több, se kevesebb

Akár túl sokat, akár túl keveset alszik valaki, idős korára valószínűleg memóriazavarai lesznek egy friss vizsgálat eredményei szerint. A kutatók szerint a szellemi frissesség hosszú távú megőrzését napi 7 óra alvással biztosíthatjuk.

Kép: sxc

Az alvás nélkülözhetetlen része az életnek, és számos élettani és pszichológiai folyamatot segít elő. Felfrissíti a szervezetet, pihenteti a testet. Normális esetben az alvás testünk számára a regenerálódás ideje – magyarázza dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a JóAlvás Központ főorvosa. Ilyenkor a szívműködés lelassul, csökken a pulzusszám, lassúbbá és mélyebbé válik a légzés. A pihentető, jó alvás eredménye a felüdülés, a szervezet munkabíró képességének visszanyerése. Ha valamilyen okból ez nem valósul meg, az fáradtság, koncentrációzavar, teljesítménycsökkenés, ingerlékenység formájában jelentkezik a nap folyamán.

A Journal of the American Geriatrics Society folyóiratban közölt kutatás során 15ezer fő részvételével vizsgálták az alvásidő és a memória közti összefüggést. A 70 év feletti hölgyek közül a memóriateszteken azok teljesítettek a legrosszabbul, akik 5 vagy kevesebb, vagy 9 óra feletti időt töltöttek alvással középkorú vagy idősebb éveikben.

Keveset és rosszul alszunk
Nem elég, hogy keveset alszunk, sok magyar nem tudja nyugodtan végigszuszogni az éjszakát: a megkérdezettek közel 15 százaléka állítja csak, hogy nyugodtan pihen éjszakánként. Közel fele néha felébred, de általában végigalussza az éjszakát, míg közel harmadának ritkán vannak nyugalmas éjszakái, és minden apró zajra felébred – derül ki a Nagy alváskutatásból.

A kutatók szerint a szellemi frissesség megőrzéséhez a legideálisabb a napi 7 óra alvás. Annak érdekében, hogy ez megvalósuljon, szükség esetén alvásterápia igénybevételét is javasolják az érintetteknek.

A kutatás nem tér ki arra, hogy a 9 vagy annál több óra alvás miért befolyásolja negatívan a későbbi években a memória állapotát. Egy lehetséges magyarázat az összefüggésre, hogy a pihentető alvás nem csak az alvásidő hosszán múlik, az alvás minősége is lényeges az egészség megőrzésének szempontjából – vélekedik dr. Vida Zsuzsanna. Ha a beteg például nehezen alszik el, az éjszaka folyamán többször felriad, vagy az alvási apnoe tünetei jelentkeznek nála, akkor akár 10-12 óra alvás után sem tud a szervezete regenerálódni. Az alvásproblémák kezelésére létezik orvosi segítség, panasz esetén érdemes ezt igénybe venni!

5+1 tipp, hogy jobban aludjál!
A nem megfelelő táplálkozás, a túl kevés alvás és a változékony időjárás mind hozzájárulhat a tompultság érzéséhez. Vannak azonban viszonylag könnyen teljesíthető dolgok, amelyek betartásával jóval könnyebben túljuthatunk ezen az időszakon.

www.joalvaskozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!