Facebook hozzászólás
166

Erre egy többgyerekes anyának esélye sincs!

Bár alkalmas lenne rá, sok nő az anyaság miatt nem juthat feljebb a munkahelyi ranglétrán. A jogász-pszichológus konkrét megoldást javasol, mert szerinte létezik az üvegplafon elmélet.

Az anyaság és a csúcskarrier jelenleg szinte törvényszerűen kizárják egymást. Több kórházi főorvosnőt ismerünk, de annál kevesebb főigazgató főorvosnőt. A rendőrségi hierarchiában elenyésző az ezredesek száma, míg igen sok az alezredes asszony, amely rang a szolgálati idő szerint és nem az érdemeik alapján illeti meg őket. Bankigazgatónőket ismerünk, bank vezérigazgatónőket viszont nem. Dr. Szöőr Anna jogász-pszichológus szerint ez az üvegplafon elméletnek köszönhető.

Kép: Pixabay

„Anyák napjára  készülődve több barátnőmnek felvetettem, milyen csodálatos érzés az, hogy az anyaság öröme kárpótol minket a szakmailag megalázó üvegplafon elméletért. Legnagyobb meglepetésemre az értelmiségi nők egy részének fogalma sem volt magáról a kifejezésről, majd amikor elmagyaráztam a jelentését, felháborodtak a jelenségen és nem értettek egyet azzal, hogy az anyaság és a csúcskarrier törvényszerűen kizárják egymást” – mondta Dr. Szöőr Anna.

Az üvegplafon elmélet egy esélyegyenlőségi fogalom amely azt jelenti, hogy a nők, pláne a többgyermekes anyák  eljuthatnak ugyan a munkahelyi hierarchiában a középvezetői szintig, de nem tudnak áthatolni egy láthatatlan mennyezeten, azaz a felsővezetői szintet már csak igen kevesen érik el.

Vallomások dolgozó nőktől dolgozó nőkről
„Munkám eredménye éppen az, hogy nem tűnik fel senkinek” – jellemzi a láthatatlan munkát a 2015-ös Terézanyu pályázat egyik díjazottja. Gyereket nevelni, a háztartást vinni vagy beteg hozzátartozót ápolni, mind olyan láthatatlan tevékenység, melyet főleg nők végeznek, de ezért sem anyagi, sem erkölcsi elismerést nem kapnak.

„Élettanilag és anatómiailag bizonyított tény, hogy a női agyféltekék összehangolt működése több egyidejű feladat ellátására is képessé teszi a szebbik nemet. Pszichológiai tesztek alapján kimutatható az anyák kiváló empátiás készsége és magas felelősségtudata, amely tulajdonságok összessége a felső vezetésben elengedhetetlen.
Kérdés az, hogy az evolúció során miért alakult ez így? A válasz: maga az anyaság.
Egy jó képességű ember mindent meg tud tanulni, de nem hagyhatjuk elveszni a munkaerőpiacon azokat a tulajdonságokat, amelyek a nőknél szinte reflexesek. Az empátiás készség, magas felelősségérzet, egyszerre többfelé figyelni tudás szoros összefüggésben van az anyai ösztönökkel. Véleményem szerint át kellene engedni a nőket az üvegplafonon, mert élhetőbb lenne tőlük a világ. Ebben komoly segítség lenne, ha a téma bekerülne a köztudatba, és az országgyűlés megszavazna egy női kvótát” .

Merj egy kicsit önző lenni, anyaként is!
Ki mondta, hogy egy anyának önzetlennek kell lennie? Ja, hogy ez elvárás? Mi várjuk el magunktól vagy mások várják el tőlünk? És hol a határ önzetlenség és önfeláldozás, az igények teljesítése és maximalista mártíromság között? Gondolj néha magadra is….


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!