„Esőemberek, akik a saját világuk foglyai…”
Egy legutóbbi vizsgálat szerint, azoknak a szülőknek, akik skizofréniában szenvednek, kétszer akkor az esélyük arra, hogy leszármazottjuk autista lesz. Ugyancsak megállapították, hogy az autista gyermekeknél anyai ágon nagyobb arányban fordul elő depresszió vagy személyiségzavar.
Akik látták az „Esőember” c. nagysikerű filmet, Dustin Hoffmann és Tom Cruise főszereplésével, azok számára nem ismeretlenek az autizmus jellegzetes „tünetei”, szokatlan megnyilvánulásai.
Az idegrendszer e furcsa „rendellenessége” főleg kommunikációs zavarban és társas kapcsolatokban, valamint szellemi képességek visszamaradásában jelentkezik. A súlyos értelmi fogyatékosságtól,- egészen az enyhe nyelvi, kommunikációs és szociális zavarokig – széles a skálája.
Ugyanakkor egyes képességek, kiemelkedően fejlettek is lehetnek,- számolási készség, éles memória, mint ahogy azzal az említett film főszereplője is rendelkezett.De megfigyelhettük viselkedésében az érzelmi kötődésben megnyilvánuló zavart is, mint az autizmus vezető tünetét.
Az „esőemberekre” jellemző, hogy nehezen kezdeményeznek, szívesebben tartózkodnak a maguk biztonságos kis világában, nem szeretik a testi kommunikációt, gyakran még a simogatástól is megriadnak. Kerülik a szemkontaktust, nem igénylik, csupán elviselik a törődést, gondoskodást.
Amellett, hogy érzelmileg nehezen megközelíthetők, a nyelvi nehézségek, érthetetlen, szaggatott beszédük, sajátos fejletlen, gyakran értelmetlen nyelvezetük is akadályozza őket, hogy kapcsolatot teremthessenek a környezetükkel. Ők a körülöttük lévő világot kiszámíthatatlannak és zavarosnak látják, az állandóság jelent számukra csupán biztonságot.
Ha a rutinosan ismétlődő szokásaikat megzavarják, vagy változások történnek élethelyzeteikben, – gyakran dühkitörésekben és heves indulatokban törnek ki. Ilyenkor még az is előfordul, hogy önmagukon ejtenek sebet, de hajlamosabbak a fertőzésekre és szomatikus betegségekre is.
„Az autizmus gyakorlatilag a születéstől fennálló állapot, de gyakran a diagnosztizálásig évek is eltelhetnek. A rendszerint 4-6 hónapos korban megjelenő szociális mosoly autizmus esetén elmarad. Úgy tűnik, hogy a csecsemőt nem érdekli környezete, nem igényli a törődést, a testi kontaktust, „jól eljátszik egyedül”, mondja róla a környezete. Gyakran csak a beszédfejlődés késése az első valóban feltűnő jel, és emiatt fordulnak a szülők szakorvoshoz. A genetikai okok mellett az autistáknál sokkal gyakoribb a méhen belüli vagy születés körüli károsodás, vírusfertőzés előfordulása is.” – olvashatjuk a webbeteg megállapításait.
Hozzászólás zárolva.