Facebook hozzászólás
255

Ettől lesz vége a szexuális életednek!

A frigiditásnak anatómiai okai vannak. Az ilyen beteg valóban „hideg”, hiányzik mind a szexuális vágy, mind a szexuális reagáló készség, teljesen érzéketlen, nincs hüvelyi nedvesedése, nem keletkezik a nemi szervében vérbőség, nem érez szexuális izgalmat.

A hétköznapi életben a szülész-nőgyógyászt gyakran keresik fel olyan testi panaszokkal, melyek kialakulásának érzelmi és pszichés háttere van (pl. szexuális zavarok), vagy épp fordítva: a nőgyógyászati betegség miatt a szexuális élet szenved zavart.

A testi okokat gyakran orvosolni lehet, mindemellett a testi-lelki szexuális zavarok (pszichoszomatikus kórformák) hátterében gyakran fontosabb tényező a lelki oldal. Érdemes ezért a teljesség igénye nélkül áttekinteni a pszichoszomatikus nőgyógyászati kórformáket.

Ide tartoznak a fájdalom szindrómák (pl.: vaginizmus, dyspareunia = fájdalmas vagy nehezített közösülés), menstruációs zavarok (pl.: vérzészavarok), meddőség és sikertelen terhesség (vetélés), orgazmuszavarok (pl.: anorgasmia, frigiditás = a libidó csökkenése). A köznapi nyelvben oly gyakran használt frigiditás elnevezés, melyet az orgazmus hiányának titulálnak, azonban pontatlan, félrevezető, sőt pejoratív.

Frigiditás és anorgasmia

A frigiditásnak anatómiai okai vannak. Az ilyen beteg valóban "hideg", hiányzik mind a szexuális vágy, mind a szexuális reagálókészség, teljesen érzéketlen, nincs hüvelyi nedvesedése, nem keletkezik a nemi szervében vérbőség, nem érez szexuális izgalmat.

Ezzel szemben az orgazmus hiányát anorgasmiának nevezi a szakirodalom. Ilyen jellegű szexuális problémával küzdő nőbetegek anatómiailag egészségesek, a szexuális vágy, a szexuális izgalom valamilyen fokát megélik. Gyakran képesek álomban önkielégülésre, sőt petting hatására orgazmus elérésére is. A továbbiakban használjuk a köznapibb frigiditás elnevezést az orgazmus hiányának kifejezésére.

A szexuális élet megromlása

A szexuális élet és ezzel együtt a párkapcsolat, házasság megromlásának négy lépcsőjét különítjük el:

  • Az elsőben a pár (vagy csak az egyik fél) elveszti szexuális érdeklődését a másik iránt, vagyis ritkábban szeretkeznek, és ha mégis, akkor a szex élményben sokkal rosszabb, mint azelőtt volt. A nő mégis eljut a csúcsig.
  • A második fázisban már nem él át orgazmust.
  • A harmadikban már szexuális izgalomra sem képes. Ha ennek ellenére mégis folytatódnak az együttlétek, a nedvesedés hiánya miatt egyre fájdalmasabb lesz a behatolás, és legrosszabb esetben kialakul a
  • negyedik fázis, a vaginizmus, azaz a behatolási képtelensége. Szerencsére az úgynevezett "igazi" frigiditással, amikor a nő soha, senkivel nem érez szexuális izgalmat igen ritkán találkozuk. A másodlagos frigiditás esetében a szexuális zavar "csak" tüneti, igazából az érzelmi oldalt kell rendbe hozni

Két nagy csoportját különböztetjük meg a frigiditásnak. Az egyik az elsődleges (primer) frigiditás, a másik a másodlagos (secunder) frigiditás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!