Facebook hozzászólás
370

Ez a különbség a golf- és a teniszkönyök között

A könyök érzékeny testrész, fájdalma akár éjszaka is kínzó panaszokat okozhat. A kivizsgáláskor sokszor derül fény ún. golf- vagy teniszkönyökre, amelyek azonban nemcsak a sport miatt alakulhatnak ki. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint a jó hír, hogy van megoldás a kínzó problémára.

Golfkönyök – a dobó mozdulattól is fájhat

A golfkönyök a csuklót a tenyér irányába hajlító izmok túlterhelése miatt jelentkező könyöktáji fájdalom. Elsősorban a könyök belsejében jelentkezik, és gyakran alkargyengeség is társul hozzá. Jellemzően a sokszor ismételt monoton dobó, hajlító mozdulatok váltják ki, épp ezért tekinthetők veszélyeztetettnek a golfozók, a tornászok, kézilabdások, nehézatléták, de természetesen nemcsak sportolóknál fordulhat elő.

Golfozó, Kép: pixabay
Golfozó, Kép: pixabay

A probléma diagnosztizálásakor az orvos dönthet a kezelés jellegéről. Házilag érdemes megpróbálni a fájdalmas terület jegelését, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedését, krémek alkalmazását, a szakember pedig helyi gyulladáscsökkentő injekciót adhat. Ritkán, a konzervatív kezelés eredménytelensége esetén szükséges lehet a műtéti megoldás.

Teniszkönyök – sport és fizikai munka is okozhatja

A teniszkönyök (vagy lágyrész-reumatizmus) meglehetősen gyakori kórkép a 30-50 közti korosztályban, és – bár a neve ezt sugallja – nemcsak teniszezők tapasztalhatják meg. Náluk azért gyakoribb, mert ha valaki nem megfelelő technikával játszik, könnyen kialakulhat a fájdalom, különösen fonákütéseknél, amikor összehúzódnak az alkar izmai. Ennek az az oka, hogy ha a hajlítóizmok a feszítőizmok kárára erősebbek, a tapadási pontnál, ahol az ín a csonthoz rögzül, úgynevezett mikrotraumák keletkeznek. Később állandósulhat ez a gyulladásos állapot. Ennek következtében már a kis izomösszehúzódások, vagyis a kisebb mozdulatok is fájdalmasak lehetnek. Eleinte csak a könyök behajlítása okoz fájdalmat, de később már a csavaró, szorító mozdulatok, vagy akár az írás is nehézséget okozhat. Az is előfordul, hogy az érintett az izomgyengeség miatt kiejti a tárgyakat a kezéből. Külsőleg duzzanat is jelentkezhet, ami érintésre nagyon fáj, ilyenkor akár még éjszaka, pihenés közben sem múlik el a fájdalom. A pihentetés ilyenkor szükségszerű, hiszen minden mozdulatot kínzó érzést okozhat.

Fáj a térded? Másnak is! De itt a segítség!
Térdfájdalom lépcsőn járás közben, vagy guggoláskor? Valljuk be, ez a kellemetlen érzés sokunk életét megkeseríti. Magyarországon ez a probléma felnőtt lakosság 15-20%-át érinti, így negyven éves kor felett már majdnem mindenki találkozik a térdfájdalommal. Ha csak egy gyorsan múló panaszról van szó, megnyugodhatunk, ám ha huzamosabb ideig is fennállnak a fájdalmas tünetek mindenképpen érdemes minél előbb szakemberhez fordulni. Dr. Arnold Dénes sebész-szakorvos, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája szerint a megoldást a gyógyulásra a fájdalom alapoknál való megszüntetése, a célzott aktív fájdalomcsillapítás jelenti.

Sokszor nem elég a pihentetés, a jegelés

Akut gyulladás esetén természetesen első lépésként pihentetni kell a kart, a jegelés is jót tehet. Ám, ha a fájdalom napokig nem enyhül, esetleg romlik, vagy már többedszer tér vissza a probléma – ez a teniszkönyöknél gyakori – mindenképpen el kell menni orvoshoz – ismerteti dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Ezen kívül a kiújulás megelőzésében igen nagy szerepe van a szakember által betanított gyógytornának, ugyanis mind golf-, mind teniszkönyök esetén fontos az alkar izmainak megerősítése és helyes nyújtása teszi hosszá a szakember.

Ugyanakkor előfordul, hogy mindez nem elég. Jó eredménnyel kezelhetőek az ilyen jellegű problémák a lágyrész hialuron injekcióval, amely a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav ugyanis csökkenti az alkar feszítő izmainak eredésénél a gyulladást, segíti a gyulladt szövetek regenerációját. Ebben az esetben a lágyrészekhez kifejlesztett speciális biokompatibilis hialuronsavat használunk, ami különösen hatásos. Szintén jó eredmény érhető el az ugyancsak injekciókúraként alkalmazható orvosi kollagén terápiával, illetve hosszabb távon a szúrással nem járó lökéshullám terápiával, amelyek egymással is kombinálhatók. Azoknál a betegeknél pedig, akiknél valóban a sporttevékenység következtében alakult ki a sportártalom, fontos, hogy edzőtől, mozgásterapeutától megtanulják a helyesen kivitelezett mozdulatokat, és ha szükséges, megfelelő sportfelszerelést szerezzenek be.

(Forrás: Budai Fájdalomközpont)

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!