Ezekkel a bajokkal megyünk legtöbbször nőgyógyászhoz
A nyárról elsősorban a gondtalan pihenés, a vakáció, a Balaton vagy a tenger hullámzása és az izgalmas kalandok jutnak eszünkbe, ám ennek az évszaknak akár árnyoldalai is lehetnek. A hőség, a strandolás, a fesztiválok, vagyis a meleg, nedves, párás közegek jelentik a legideálisabb környezetet a különböző hüvelyi fertőzések terjedésének.
A fertőződés esélye a környezet és a hajlam mellett az élethelyzettől is függ: ha valakinek valamitől legyengül az immunrendszere vagy éppen várandós, akkor hajlamosabb összeszedni valamilyen kellemetlen betegséget. A Budai Egészségközpont szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász szakorvosa, Dr. Tahy András összegyűjtötte a nőket érintő legjellemzőbb nyári betegségek tüneteit és kezelési módjait.
1. Hüvelygyulladás
A hüvelygyulladás a női betegségek közül a leggyakoribb. A hüvely saját baktériumflórával rendelkezik, amely mikrobiológiai egyensúlyban van, és a kórokozók megtelepedését akadályozva véd a fertőzésektől. Ha ez a mikroflóra sérül, a kórokozók elszaporodhatnak. Hüvelyi fertőzést eredményezhet, ha a túlfertőtlenített mesterséges vizek miatt a hüvelyflórát alkotó lactobacilusok mennyisége lecsökken. Ez szabad utat nyit a szervezetben amúgy is jelenlévő kórokozók számára. Így azok a baktériumok, amelyek egyébként csekély mennyiségben mindig jelen vannak a hüvelyben, elszaporodnak.
A lactobacilusok hiányában a hüvelybe újonnan bekerülő kórokozók is gyorsabban terjednek. Hüvelygyulladást okozhat egy bakteriális fertőzés (pl. a bélbaktériumok, melyek anális szex után a hüvelybe kerülhetnek), az élősködők (pl. trichomonas vaginalis), a sarjadzógomba (pl. candida) és a vírusok (pl. herpesz, humán papillóma vírus) is. A partner ivarszerveit érintő fertőzés (pl. idült prosztatagyulladás és húgycsőgyulladás) is növelhetik a hüvelygyulladás esélyét.
Tünetei:
Legjellegzetesebb tünete a szokásosnál bővebb, megváltozott színű, szagú és állagú hüvelyi folyás, illetve az intim testrészeken jelentkező irritáció, viszketés, égető érzés. Ezeket a tüneteket hasi szúró vagy görcsös fájdalom is kísérheti.
Gyógymódok:
A kezelés módja függ a kiváltó októl, az azonosított kórokozótól. Történhet szájon át szedhető antibiotikumos vagy gombaellenes, gyulladáscsökkentő stb. gyógyszerrel, helyileg alkalmazott kenőcs, hüvelykúp, tabletta segítségével is. Ha a beteg kapcsolatban él, bizonyos esetekben a kezelésnek ki kell terjednie a partnerére is, és a teljes gyógyulásig ajánlatos az óvszer használata is. A legfontosabb prevenciós tanács, hogy a hüvelyöblítő oldatok, intim zuhanyok használata egészséges nők számára teljesen felesleges. Sőt a hüvelyflórát alkotó lactobacilusok mennyiségének csökkenéséhez vezet. Tehát problémák híján a hüvely tisztán tartásához bőven elég a víz, esetleg PH-semleges, illatanyagmentes intim mosakodók használata.
2. Húgyúti fertőzés
A nyári időszakban a természetes vizekben előforduló kórokozók húgyhólyag-gyulladást okozhatnak. A tünetek a fertőzést követően napokkal vagy hetekkel később is jelentkezhet. Ezért az E. Coli nevű baktérium a felelős, ami egyébként a vastagbélben is megtalálható. Ha bejut a húgycsőbe, az ottani steril környezetben elszaporodik, és ún. felszálló fertőzés alakul ki. A közösülés során az E. Coli a fizikai közelség miatt ugyancsak bekerülhet a húgycsőbe. Az ennek következtében kialakuló húgyúti fertőzések száma a nagyobb.
Tünetei:
A nők közel 80 százaléka élete során legalább egyszer átesik az ún. „felfázásos” tüneteken, vagyis görcsös vizelési ingeren, amely azonban nem jár vizelettel. Előfordulhat, hogy csak pár csepp ürül, erős égő, szúró fájdalom kíséretében, előrehaladott állapotban időnként vérvizelés is lehetséges. Ha a fertőzés felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz és nagyfokú gyengeség is jelentkezik.
Gyógymódok:
A tünetek megjelenésekor alapvető a teljes vizelet, üledékvizsgálat elvégzése. Súlyosabb tünetek és visszatérő fertőzések esetében célszerű vizelettenyésztést is kérni a laboratóriumtól. Ezt követően elrendelhető az antibiotikus kezelés. Emellett megelőzésként is a legfontosabb a bő folyadékfelvétel, ami hígítja a vizeletet és így csökkenti a baktériumok koncentrációját is. Enyhíthetik a tüneteket a nem-szteroid gyulladáscsökkentők, a fájdalomcsillapítók és a gyógyteák is.
Hozzászólás zárolva.