„Félek, hogy a gyermekem megöli magát!
Kamaszkor. Ki ne félne tőle? A „gyerek” már túl van az édes, gügyögős korszakon, de abba az életkorba még nem nőtt bele, amikor akár már mint barátként, barátnőként lehet vele igazán mély beszélgetéseket folytatni igazán komoly dolgokról. Nagy kérdés, nagy megoldandó feladat egy szülőnek a kamaszkor, de egyben nagyon érdekes is.
Zsuzsi alig volt tizenhárom éves, amikor testén és lelkében óriási változások zajlottak le. Egyik napról a másikra nőies lett a testalkata, ám ezzel egy időben az egész család meglepetésre úgy kezdett el öltözködni, mint egy apáca. Pár hónapra rá újabb váltás következett, és a rövidebbnél rövidebb szoknyák, haskivillantós pólók időszaka következett. Az édesanyja kétségbe esett, de akkor még jobban, amikor először érezte meg lányán a cigarettaszagot. És még jobban megijedt, amikor érezte a füves cigi átható szagát. Kezdett félni, hogy a lánya valami egészen rosszba keveredett, ami az életébe is kerülhet… Aztán átgondolta azt a kort, amelyben most Zsuzsi is jár.
Hogy mi változik meg ilyenkor a gyerekek szervezetében? Három nagy változás megy végbe: meg kell barátkozniuk testük változásával, és azzal is, hogy előbb-utóbb felnőtté válnak. Érzelmi viszonyaik is megkavarodnak, sok esetben egyre távolabb kerülnek a szüleiktől, és egyre közelebb a kortársaikhoz.
Ezek a változások nyomasztják igazán a fiatalokat, a pszichológusok szerint igazi krízis ez számukra. Megrendül az identitásuk, minden viszonylagossá válik, a régi megszokott kapcsolatok már nem működnek, vagy nem működnek megfelelően.
Ehhez a krízishez a szülőknek nehéz alkalmazkodniuk, de segíteniük kell a csemetéiknek, hogy úgy vészeljék át ezeket a változásokat, hogy ne legyen semmi komoly gond, drog, alkohol, a korai szexuális életbe menekülés. Néhány gyakorlatias tipp következik, amelyeket ugyan nem kell szentírásnak tekinteni, de hasznos elolvasni, ugyanis „gyakorló” szülőktől származnak.
Néha, a kamaszkori hisztéria kellős közepén hasznos lehet egy Gordon nevű pszichológus konfliktuskezelő technikája. A módszer lényege nem más, hogy a gyereknek lehetőséget ad arra, hogy kifejtse, mi zavarja. A szülőnek elvileg nyugodtan végig kellene hallgatnia, majd reagálnia rá, de szigorúan nyelvi agresszió, kiabálás stb. nélkül. Fel kell vázolni, milyen lehetőségek vannak a probléma megoldására, majd ezek közül ki kell választani, mi az, ami leginkább megfelel mind a szülőknek, mind a gyereknek.
Hozzászólás zárolva.