Facebook hozzászólás
191

Fenntartható energiatermelés

A formatervezők is sokat tehetnek a fenntarthatóságért. Például olyan termékek kifejlesztésével, amelyekkel otthon vagy köztéren zöld energiát állíthatunk elő. Az ilyen termékek egy része a környezet terhelése nélkül teszi kényelmesebbé az életet, míg mások a túlélést jelenthetik a világtól elzárt területeken.

Napelemes hátizsák
A variálható táskákat hordhatjuk vállon, háton, kézben. A Neon Green Solar táskáiban egy a közös: a felcsatolható napelemes felület, amely 11,1 voltos feszültséget képes előállítani, és feltölthető róla a mobiltelefon vagy az mp3 lejátszó.

Kiran napelemes lámpa
A d.light lámpájának akkumulátora akár nyolc órán keresztül is működteti a LED lámpákat, fénye négyszer erősebb, mint a petróleumlámpáé, és 360 fokban világítja meg környezetét. A tárgy felhasználóbarát, időjárásálló, hordozható, fel is akasztható, és ára mindenki számára hozzáférhetővé teszi.

Köztéri „Napállomás”
A német Julene Aguirre-Bielschowsky által tervezett egység köztéri bútorként és energiaforrásként funkcionálna például parkokban, buszmegállókban. A napelem által gyűjtött és a szerkezetben raktározott energia alkalmas lenne elektromos készülékek ingyenes töltésére.

Vízgyűjtő háló
Az elszigetelt vagy rossz infrastruktúrájú területek vízellátására kifejlesztett, sátorszerű Dropnet vízgyűjtő „háló” akár egy kis falu teljes vízszükségletét képes kielégíteni. Az Imke Hoehler által tervezett szerkezet négyzetméterenként napi 10-20 liter víz felfogására alkalmas, így megoldást nyújthat a vízhiányban szenvedő területeken.

ECO-highway
Az autóforgalomból eredő menetszelet hasznosítja a hangszigetelő falak, alagutak felületére tervezett, mozgásba hozható struktúra segítségével Földényi Irmának a Philips Design számára készített koncepciója. A termék egy piezomembránt tartalmazó reaktív textília, az általa gyűjtött energia az autópályák, illetve a környező városok világításában hasznosítható.

Földenergiával működő óra
A növények természetes anyagcseréje közben keletkező energiával működteti óráját Marieke Staps. A tárgy két elektródával összekötött vezető közegként funkcionáló cserepes növényből áll.

Szélmalomfa
Az NL Architects elképzelése szerint a jövő szélturbinái egy fára hasonlatosan több ágból állnának, az ágak végén egy-egy forgó erőgéppel. Az így létrejövő „fa” magassága akár a százhúsz métert is elérhetné, és nyolc turbinája segítségével nagy mennyiségű energia termelésére lenne alkalmas.

Illusztráció: Design7



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Ezért szeretjük nőként a harisnyanadrágot viselni

A női lét egyik legfontosabb eleme a külső megjelenés, ami a mindennapok szerves része. Éppen ezért napi szinten…

Amit érdemes tudni a peptidekről

A tudatos bőrápolással és a szépségápolási termékek körültekintő megválasztásával sokat tehetünk annak érdekében,…
1 / 3 459

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!