Facebook hozzászólás
418

Fenntartható építészet-a jövő épületei

Önellátó kunyhók, légtisztító vakolatok vagy éppen árvízbiztos tutajházak. A jövő épületei ezek, amelyek nemcsak hogy nem terhelik a környezetüket, de sok esetben jótékony hatással is vannak rá, vagy éppen segítik a bennük élők túlélését.

A fenntartható építészet ugyanakkor különös figyelmet fordít arra is, hogy kellemes életteret teremtsen. A mégoly biztonságos házak is fényárban fürdenek, a terek az ergonómia elveinek legmesszemenőbb figyelembevételével alakulnak ki.

Fenntartható város

A fenntartható környezet másik aspektusa, a városi fenntarthatóság a pozitív környezeti hatások mellett azt is jelenti, hogy a városi környezet és lakóminőség fejlődik, korábban elhanyagolt területeket élesztenek újjá, az ingatlanfejlesztés pozitív hatást gyakorol a fizikai és szociális környezetére is. A fenntartható városépítészet magában foglalja a zsúfoltság és a tömegközlekedési terhelés, valamint a zajszint lehetséges csökkentését is.

A fenntartható fejlesztések többsége vegyes funkciót lát el, mert ez növeli esélyét a hosszú távú működésre. Többségükben helyet kap valamilyen közösségi funkció is. Fontos, hogy a fenntartható város szellemében az új épületek kialakítása során különös figyelmet fordítanak a történeti környezet megóvására és integrálására, valamint a konkrét beruházáshoz kapcsolódó közterületek fejlesztésére.

Monte Rosa fenntarható menedékház

A Svájc déli határa mentén emelkedő Matterhorn csúcsához közel épült menedékház elődje 1895-ből való, amikor a gleccserek szintje még vagy 300 méterrel feljebb volt, ami jól érzékelteti a klímaváltozás hatásait. Az Andrea Deplazes vezetésével épített ház ötven önálló, eltérő formájú, egyedi belsőépítészeti kialakítású szobát foglal magában. Önálló meteorológiai állomás segíti életét, az energiafogyasztást és -készleteket folyamatosan mérik, érzékelőkkel és távirányítással optimalizálják, ezzel is növelve a hatékonyságot.

Az épület a főzéshez használt gáz és az élelmiszerek kivételével mindent képes maga előállítani, iletve elvégezni: a komfortos belső klímát, az ivóvizet, az áramot, a szennyvízkezelést. Mivel a területet kizárólag légi úton lehet megközelíteni, különösen fontos volt, hogy valamennyi építőanyag a lehető legkönnyebb és gazdaságosan a helyszínre szállítható legyen egyetlen helikopter segítségével.

Légtisztító épületek

Az amerikai sztárépítész, Richard Meier Róma külvárosába álmodta meg a modern vonalú, három fehér cementvitorlával ékeskedő templomot. Hogy a szépsége hosszú távon is megmaradjon, speciális, titánium-dioxid tartalmú festékanyaggal borították, amely amellett, hogy gondoskodik a falak öntisztulásáról, elnyeli a szmogot is. Ugyanezen az elven működik a Párizsba tervezett Anti-Smog, amely a fenntartható fejlődést vizsgáló innovációs központnak biztosítana helyet. Vincent Callebaut épülete a titánium-dioxidos borítás mellett is rendkívül környezetbarát. Tornyának egy részét élő növényfal borítja, és nem is kérdés, hogy a fenntartáshoz szükséges energiát is környezetbarát módon, napelemekkel és szélturbinákkal teremti meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!