Facebook hozzászólás
199

Figyelj arra, hogy hol vásárolsz alkoholt !

Mint arról az utóbbi napok nemzetközi és hazai híradásai beszámoltak, metanollal szennyezett pálmabor (arrak) fogyasztása következtében több ember meghalt az Indonéziához tartozó Bali szigetén. A hatóságok két személyt őrizetbe vettek.

Mint arról az utóbbi napok nemzetközi és hazai híradásai beszámoltak, metanollal szennyezett pálmabor (arrak) fogyasztása következtében több ember meghalt az Indonéziához tartozó Bali szigetén. A hatóságok két személyt őrizetbe vettek. Azt még jelenleg vizsgálják, hogy a metanol véletlenül vagy szándékosan került-e az italba. Más országokból hasonló eseteket nem jeleztek.

Az arrak az alkoholos italok egy csoportjának általános elnevezése, melyet országtól függően rizsből, cukornádból vagy pálmafa nedvéből készítenek. Napjainkban már datolyával és fügével is ízesítik. Az Indonéziában készült változat sárgás színű folyadék, míg az arab régióban fogyasztásra kínált ital színtelen.

A metil-alkohol (metanol, faszesz) színtelen, jellegzetes szagú folyadék. A szervezetbe lenyelés, bőrön történő felszívódás vagy gőzeinek belégzése útján kerülhet. A metanol a bor készítése során a szőlőhéjban lévő pektinekből, erjedés útján képződik, ezért a különböző párlatok (bor-, gyümölcs- vagy gyümölcstörköly-párlat) és az ezekből készített szeszes italok (pl. brandy, törköly) kis mennyiségben tartalmazzák. A metanol szag és íz alapján hasonlít az etil-alkoholhoz.

Magas metanol tartalmú ital után néhány órán belül először a részegséghez hasonló tünetek alakulnak ki, majd – 18-24 óra múlva – fáradtságérzés, fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, erős hasi fájdalom, látási zavarok jelentkezhetnek. Súlyos esetben nehézlégzés, kóma, hirtelen vérnyomásesés és a légzés bénulása miatt halál állhat be.

Szeszes ital fogyasztása következtében halálos áldozatot követelő metanol mérgezés az elmúlt években Magyarországon, értesülésünk szerint nem fordult elő. Időről-időre azonban hallhatunk olyan külföldi híreket metanollal kapcsolatosan, amelyek italhamisításokkal függnek össze. Pl. 2003 novemberében óriási riadalmat keltett, amikor metanollal szennyezett, hamisított vodkát találtak a piacon Angliában.

A legális körülmények között előállított, és forgalomba hozott szeszes italokra szigorú szakmai előírások érvényesek. Uniós rendelet és magyar élelmiszerkönyvi előírások egyaránt szabályozzák a különböző szeszesitalok metanol tartalmát. Így a legális hazai forgalomban kapható, a vonatkozó előírásoknak mindenben megfelelő szeszes italok metanol mérgezést nem okozhatnak. Illegális eredetű, szándékosan hamisított, továbbá házilag, szakértelem nélkül és nem ellenőrzött körülmények között előállított italok esetén fordulhat elő magas metanol tartalom. Erre érdemes a külföldön vásárolt italok fogyasztásakor is gondolni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!