VAN, AKINEK GYÓGYÍR IS LEHET
Fullaszt a maszk? Van rá megoldás!
A szakértők és az orvosok elkeserítőnek találják, hogy borzasztóan fellazult a maszk viselésének eddigi fegyelmezettsége. A renitensek azzal védekeznek, hogy fulladnak benne, izzad a bőrük, párásodik a szemüvegük, stb. Tehetünk-e valamit, hogy könnyebb legyen a helyzet?
Noha sokan panaszkodnak a nehéz légzésre, valójában ez leginkább az asztmásoknál és a krónikus obstruktív légúti betegségben szenvedők esetében lehet elfogadható indok, ugyanakkor számukra még fontosabb a maszkviselés, hiszen veszélyeztetett csoportba tartoznak. Sőt! A maszkviselés az asztmások jelentős részén akár segíthet is, ugyanis a hideg és száraz levegő a maszk alatt meleg és párás lesz, ami sok esetben még javíthat is az állapotukon (kivéve persze, ha pont olyan asztmájuk van, amit a meleg, párás levegő felerősít).
A szakemberek szerint, ha nem áll valamilyen betegség a háttérben, akkor csak pszichés okai lehetnek annak, ha valaki úgy érzi, nem kap levegőt. Hogy megszabaduljunk ettől az érzéstől, egy sor dolgot tehetünk – ezeket szedte össze az Index:
- Gyakoroljuk otthon a maszkviselést. Próbáljuk ki, hogyan tudja megfelelően feltenni, és próbáljunk benne nyugodtan lélegezni.
- A professzionálisabb és a saját készítésű maszkok helyett próbálkozzunk inkább a könnyű,
orvosi maszkkal. Igaz, hogy ezek inkább védik a környezetet, mint a viselőt magát, de a légzés egyszerűbb bennük. - A pszichológusok szerint sokat segít, ha az ember hasi légzést alkalmaz. Ezt előtte otthon érdemes gyakorolni, már csak azért is, mert stresszoldóként egyébként is szokták ajánlani.
- Az is segíthet, ha az ember a kedvenc illatával befújja a maszkot. Nem töményen, mert akkor meg azért lesz elviselhetetlen, de ha megnyugtat minket a maszk illata, az már fél siker.
- Az allergiásoknak azt tanácsolják, hogy még gyakrabban és alaposan tisztítsák a maszkot, különben felerősödhetnek az allergiás reakciók.
+1: Válasszunk olyan maszkot, ami hobbinkat, személyiségünket jeleníti meg, így egyfajta önkifejezési eszköz lesz és máris büszkén vonulunk arcunkon a maszkkal.
Fontos, hogy az ember csak akkor hordja a maszkot, amikor tényleg szükség van rá – mikor az autóban ül, hogy egyik boltból a másikba menjen, akkor nem kell feltenni, ahogyan akkor sem, amikor este a kihalt utcán sétáltatja egyedül a kutyát. Ha a fenti trükkök közül egyik sem segít, akkor érdemes felkeresni egy orvost, mert lehet, hogy valóban valamilyen betegség áll a háttérben, ennek pedig érdemes minél gyorsabban a végére járni.
Hozzászólás zárolva.