TÉNYEK ÉS TÉVHITEK A CÖLIÁKIÁRÓL
Gluténérzékenység – egy nehezen felfedezhető betegség
Az utóbbi években a glutén fogyasztásának mellőzésére sokan divatdiétaként kezdtek tekinteni, miközben komoly áldozatokkal jár azoknak, akiknek kényszerből kell szigorú szabályokat betartva élni. A hétvégén tartják a Lisztérzékenyek Világnapját. Ebből az alkalomból háromrészes cikksorozatban mutatjuk be ennek a különös betegségnek a hátterét, és mutatunk párt receptet is, miként lehet finom ételeket készíteni gluténmentes hozzávalókból.
Bár a felmérések azt mutatják, a cöliákia a világ népességének nagyjából csak egy százalékát érinti, a betegek száma folyamatosan nő, ami a szűrővizsgálatok elterjedésével tudható be.
Amennyiben a fenti tünetek sokáig fennállnak, érdemes gasztroenterológushoz fordulni. Ha felmerül a gyanú a gluténérzékenységre, először – egy nem túl kellemes – vékonybél-biopszián kell átesni. Ezt egy laboratóriumi vizsgálat követhet, egy speciális vérvétellel a beteg transzglutamináz szintjét mérik. Mivel a betegség örökölhető, ha valakinél cöliákiát állapítanak meg, ajánlott a többi családtagot is megvizsgálni.
Ha nem vesszük észre időben
A lassan vagy egyáltalán fel nem ismert gluténérzékenység további komoly problémákat okozhat, úgymint a vitaminhiányok (elsősorban vas, B12-vitamin és a K-vitamin), a folyamatos fáradékonyság és aluszékonyság, levertség, migrén, hajhullás, vérszegénység, jelentősebb fogyás, vagy akár depresszió is kialakulhat. Nőknél menstruációs zavarokat, meddőséget is okozhat. A lisztérzékenység sajnos sokszor más betegséggel is társul, például 1-es típusú cukorbetegséggel, májbetegséggel, pajzsmirigy problémákkal és a laktóz intoleranciával is számolni kell.
A gluténérzékenységre máig nincs gyógyszer. Egyetlen hatásos mód van a kezelésre, ez pedig az élethosszig tartó, szigorú, gluténmentes diéta.
Következő cikkünkben arról írunk, hogy milyen anyagi vonzatai vannak a gluténmentes étkezésnek és milyen kedvezménnyel lehet élni.
Hozzászólás zárolva.