Gyermekvállalás – felelősséggel
A gyermekáldás lehet öröm és büntetés is. Aki az utóbbiként éli meg, az úgy is fog viselkedni gyermekével, büntetni fogja őt, és ezáltal tönkre teszi az egész életét.
– terhességi alkalmasság: ez egy speciális szűrő jellegű nőgyógyászati vizsgálat. Három célja van: a méh esetleges rendellenes állapotának feltárása, az esetleges gyulladások kórismézése: hüvelytisztaság vizsgálat, szexuális úton terjedő betegségek vizsgálata, hormonális zavarok felismerése. Végül a vizsgálat keretében rákszűrés is történik. A rákszűrést évente kell elvégeztetni azoknál a nőknél, akik rendszeres szexuális életet élnek, valamint betöltötték a 18. életévüket.
– a családtervező férfi alkalmassága: a nemzőképesség ellenőrzése a megszakított érintkezés útján nyert ondó laboratóriumi vizsgálatát jelenti.
– a párok pszichoszexuális alkalmassága
– bizonyos veszélyállapotok felismerése és kizárása, AIDS szűrés
A gyermek fejlődési zavarainak gyakorisága némileg változik az anya életkorától függően. A kockázat a 20. és a 35. életév között a legkisebb, a 18-20. év között, valamint 35-40. éves kor között valamivel magasabb. A 18. év alatt és 40. év felett a várható veszélyek előfordulása azonban már számottevően gyakoribb. Tizennyolc éves kor előtt azért nagyobb a terhesség-vállalás kockázata, mivel a lányok szervezete és a méh még nem készült fel a terhességre.
A túl fiatal anyától született gyermekben gyakoribbak a szülési sérülések és a szülés elhúzódása miatti, elsősorban az oxigén-ellátás zavarára visszavezethető idegrendszeri betegségek. Az anyai életkor előrehaladásával, 38. év felett kis fokban, 40. év felett számottevően emelkedik a magzatokban a számbeli kromoszómahibák, például Down-kór gyakorisága. Hiszen ahány éves az asszony, annyi évesek a petesejtjei is, emiatt az idősebb petesejtek már több ártó környezeti hatást szenvedhettek el, mint a fiatalabbak. Biológiai szempontból tehát a 20. és 35. év közötti időszak a legkedvezőbb a terhesség vállalására. Nem szabad azonban a 35. év feletti gyermekvállalás veszélyét eltúlozni és a biológiai szempontok mellett a társadalmi feltételek alakulására is tekintettel kell lenni.
A családtervező-férfiak életkorának értékelésekor két szempont érdemel említést. Az egyik a genetikai: a 40 éven felüli férfiak gyermekeiben növekszik az új domináns génhibák gyakorisága. A másik, a társadalmi szempont fontosabb, és ez a férfiak rövidebb átlagos élettartamával kapcsolatos, ami a szüléskor hazánkban 60 év körül van. S a gyermeknek apára is szüksége van, ezért erre mindenképen gondolni kell a gyermekvállaláskor.
Hozzászólás zárolva.