Gyermekvállalás – felelősséggel
A gyermekáldás lehet öröm és büntetés is. Aki az utóbbiként éli meg, az úgy is fog viselkedni gyermekével, büntetni fogja őt, és ezáltal tönkre teszi az egész életét.
A nemzetközi ajánlások szerint a legkedvezőbb, ha a gyermekek születése között 2-3 év telik el.
Amennyiben nincs akadálya a gyermekvállalásnak, 3 hónapos felkészülési idő következik. Ennek elemei:
1. Az ivarsejtek védelme: a mai tudományos álláspont szerint a fogamzásgátló tabletták fogamzás előtti alkalmazása a későbbiekben vállalt terhességre semmiféle kedvezőtlen hatással nincs. A fogamzásgátló tabletták alkalmazását viszont helyes három hónappal a tervezett fogamzás előtt abbahagyni, mert a női szervezetnek bizonyos időre van szüksége a belső hormonszabályozás helyreállításához. A spirált is a tervezett fogamzás előtt 3 hónappal helyes eltávolítani. A fogamzásra történő 3 hónapos felkészülési idő alatt a hagyományos módszerek (pl: gumióvszer) ajánlhatók a védekezésre. Ez bizonyosan nincs semmifajta ártalmas hatással a majdani terhességre.
2. Magzatvédő vitamin a fogamzás körüli időszakban: csak a fogamzás előtt minimum egy hónapos alkalmazása képes az anyai vérben olyan vitamin-koncentrációt biztosítani, amely a havi vérzés kimaradásakor (vagyis a magzati fejlődés 15. napjától) kialakuló fejlődési zavart kivédi. Helyes ezért már a fogamzásra történő három hónapos felkészülés egész időszakában szedni, és a tápláléknak e vitaminokkal történő kiegészítését a terhesség 3. hónapjának a végéig folytatni. A vitamin legfontosabb hatóanyaga a folsav és a B12-vitamin. A folsav és természetes formája a folát (újabban javasolják esetükben a B11- vitamin név használatát), valamint a B12-vitamin kulcsszerepet játszik.
3. Munkahelyi ártalmak kiszűrése: meg kell határozni azokat a fertőző kórokozókkal, mérgező vegyi anyagokkal, ártalmas sugárzással foglalkozó munkahelyeket, amelyek valóban veszélyt jelentenek a fejlődő magzatra.
A tervezett gyermekvállalás és a gondosan előkészített terhesség a családtervező nő legjobb pszichofizikális állapotát is igényli.
1. Táplálkozás: a magzat szükséglete és a fokozott anyagcsere következtében a terhességben fokozódik az anya vitamin és ásványanyag igénye. Táplálkozási szokásaink mellett a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás általában biztosítani képes a megnövekedett szükségletet. Fontos a túlzásoktól való tartózkodás! Terhesség alatt napi ötszöri étkezés javasolt a következő megoszlásban: legyen a napi össz-táplálék 20 %-a reggeli, 10 %-a a tízórai, 30 %-a az ebéd, 10 %-a az uzsonna, és 30 %-a a vacsora. Legyen az étrend változatos, a reggeli és a tízórai lehetőleg teljes étel (kis zsírtartalmú tej és sajtok), főzelék mindennap, de ne maradjanak ki a párolt zöldségek, a nyers saláta és gyümölcs sem. Előnyben részesülnek a növényi zsírok és a zsírszegény húsok (hal, baromfi). A barna kenyér fogyasztása elengedhetetlen. Kerülni kell a tésztákat, édességeket. Fogyasszon a terhes napi 1,5-2 liter folyadékot. Italnak legjobb a víz.
Hozzászólás zárolva.