Gyógyulj a kutyáddal!
Régóta tudjuk, hogy egy állat közelsége milyen pozitív érzéseket tud felszabadítani bennünk. De vajon arról hallottak-e, hogy ezek a pozitív érzések akár gyógyítóak is lehetnek?
Mert azok, állítják a kutatók, de akár mi is észrevehetjük ezt mindennapi életünkben. Azok az emberek, akik valamilyen háziállatot tartanak, ritkábban szenvednek olyan betegségektől, mint a nátha, az emésztési problémák vagy migrén.
Számos felmérés azt is kimutatta, hogy még az olyan komoly bajokat is enyhítik a négylábúak, mint a szív- és érrendszeri problémák, magas koleszterinszint, magas vérnyomás.
De ha már megtörtént a baj, megsérültünk, betegek lettünk, vagy esetleg velünk született problémánk van – akár testi, akár lelki -, óriási eredményeket érhetünk el az állatterápiával, természetesen kiegészítésként a hagyományos gyógyítás mellett.
Manapság Magyarországon is egyre elterjedtebb az állatterápia, olyan problémák kiküszöbölésében segít, mint a tanulási nehézség, fejlődési rendellenességek, alkoholizmus, túlzott agresszió, mozgáskorlátozottság, drogfüggőség.
Így például a rehabilitációs osztályon fekvők is hasznát veszik az ebekkel, macskákkal, lovakkal való találkozásoknak. Annak ugyanis, aki egy súlyos betegség után állatterápiában is részt vesznek, húsz százalékkal nagyobb az esélye a teljes gyógyulásra, a gyorsabb gyógyulásra.
Nagy eredményeket érnek el a négylábúak az autista gyerekeknél, akiket arra készítenek fel, hogy ne féljenek a küldvilágtól. Igazi érzelmi kötelék alakul ki a kutya és a gyermek között, ezzel pedig felébresztik bennük a kíváncsiságot, ami pedig már fél siker.
De vajon mi is okozza ezt a hatást? Elsősorban az, hogy egy állat látványa (na természetesen nem mindegyiké) felszabadítja szervezetünkben az endorfinokat, a boldogsághormonokat. Ez nemcsak azért jó, mert jobb kedvünk lesz, ami például egy nagybetegnél különösen fontos, hanem azért is, mert az immunrendszerünk is erősödik eközben.
Az állatok bundájának simogatása ellazítja az izmokat, a reumások is kevésbé érzik a gyulladt ízületek okozta fájdalmat.
Ráadásul ha valakinek a kórház falain kívül is van háziállata, azzal foglalkozni is kell, így nem tudja annyira elhagyni magát a beteg. A kutyasétáltatás is kifejezetten hasznos, hiszen mivel ilyenkor az ember is mozog, erősíti szervezetét.
Hozzászólás zárolva.