Gyulladt és pattanásos? Ez már az akne!
A 12-24 éves korosztályban ötből négy betegnél alakul ki legalább egyszer aknés megbetegedés. Bár ezt a bőrbetegséget gyakran a kamaszkornak tulajdonítják, bármely életkorban előfordulhat, így nemritkán a 20-30 éves felnőttekben is kialakulhat, sőt 40-50 éves korban is fennállhat.
Az akne egy gyakori bőrbetegség. Jellegzetessége az, hogy a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg. Bár az akne ritkán számít súlyos megbetegedésnek, jelentős érzelmi stresszt okozhat és a bőr hegesedését eredményezheti. Felnőtt nőknél néha enyhe-közepesen súlyos akne alakulhat ki a terhesség során, a menstruációs ciklussal egyes fázisaiban illetve a hormonális fogamzásgátlók szedésekor vagy abbahagyásakor a hormonális változások hatására is. A megfelelő kezeléssel azonban az akne kordában tartható, illetve csökkenthető a miatta kialakuló hegesedés is.
Panaszok és tünetek Az akne jellegzetesen az arcon, a nyakon, a mellkason, a háton és a vállakon alakul ki, mivel ezeken a területeken van a legtöbb faggyútermelő mirigy. Az akne az alábbi formákat öltheti:
– Zárt comedók. A szőrtüsző nyílását eltömítik az elhalt hámsejtek és a faggyú, emiatt a szőrtüsző kitágul, a szokásosan termelt váladék felgyülemlik.
– Miteszerek (nyílt comedók). Ezek hasonlítanak a zárt comedókhoz, azonban sötétre elszíneződnek és a bőr felszíne felé nyíltak, így a tartalmuk ki tud ürülni.
– Pattanások. A pattanások a bőr felszínéből kiemelkedő pirosas foltok, melyek a szőrtüsző gyulladása vagy fertőzése miatt alakulnak ki.
– Ciszták (tömlők). A ciszták a bőr felszíne alatt található köteges csomók, melyeket mélyen a szőrtüszőben felgyülemlő váladék tölt ki.
Kik hajlamosabbak az akne kialakulására? A szervezet hormonális változásai akne kialakulásához vezethetnek, illetve a ronthatják a betegséget.
Ilyen jellegű változás megy végbe:
– tizenéves fiúk és lányok szervezetében;
– a menstruációt megelőző néhány napban a lányok és felnőtt nők esetében;
– terhes nőkben;
– bizonyos gyógyszerek, például a kortizon szedése esetén.
További rizikófaktor lehet:
– a bőr zsíros, olajos hatóanyagokkal való ápolása, bizonyos kozmetikumok használata;
– ha másnak már volt akneja a családban;
– a bőr dörzsölődése, vagy tartós nyomása például telefon, mobil telefon, bukósisak, szoros inggallér vagy hátizsák által.
Hozzászólás zárolva.