Ha fáj, ha görbül és gyulladt, azonnal menj orvoshoz!
A mozgásszervi betegségek egyik legsúlyosabb formája, melytől százezrek folyamatosan szenvednek. Az ízületek elviselhetetlen fájdalmát, duzzanatát és azok deformitását idézi elő az ún. rheumatoid arthritis.
Többnyire a 20-50 év közötti korosztály és főleg a nők betegsége, ám a fiatal gyerekeket és az 50 felettieket is megtámadhatja.
Kialakulásának konkrét oka ismeretlen, a kutatások szerint: elindíthatja egy vírus vagy bakteriális fertőzés, hormonális problémák, öröklődő hajlam. De kockázati tényezők lehetnek az öregedés, a dohányzás, és a nemi hovatartozás. (nők körében 2-szer, 3-szor gyakoribb)
Mit kell tudni a betegségről?
” Minden mozgó ízületet egy hártya borít. Amikor Önnél rheumatoid arthritis alakul ki, a fehérvérsejtek – amelyek feladata a nem kívánt behatolók, például a vírusok, baktériumok megtámadása és elpusztítása – kilépnek a véráramból az ízületi hártyába (synovium), majd itt szerepet játszanak az ízületi membrán gyulladásában (synovitis).
A gyulladás különböző fehérjék felszabadulásához vezethet, amelyek hónapok, illetve évek alatt a synovium megvastagodását eredményezik, megtámadják a porcot, a csontot és az izületi szalagokat. Idővel az ízület elveszti alakját és megfelelő helyzetét, sőt el is pusztulhat” – olvashatjuk a webbeteg egyik cikkében.
Ha a következőket tapasztalja, feltétlenül forduljon orvoshoz:
– kínzó fájdalom és duzzanat a test mindkét oldalán, különösen a csukló, kéz, láb és térd izületekben
– az érintett izületek mozgékonysága csökken, időnként „merevvé” válnak, különösen alvást és pihenést követően
– fáradtságot tapasztal már kevés mozgást követően is, és erőtlennek érzi magát
– hőemelkedést (utalva a gyulladásra) és depresszív hangulatváltozást észlel
– de súlyosabb esetben előfordulhat az ujjak és térdek deformitása, görcsös elváltozása is
Vérvizsgálatokkal kimutathatják a gyulladást és meghatározhatják a vérsüllyedést, az ún. képalkotó vizsgálatokkal pedig röntgenfelvétel készíthetnek az izületekről, pontosan meghatárolhatják annak állapotát és nyomon követhetik a betegség lefolyását.
Az orvosok főként antibiotikumos- és fizikoterápiás kezeléseket, valamint életmódváltást javasolnak, de az alternatív gyógyászat egyes módszerei is segíthetnek.
Amit Ön is megtehet a megelőzésért és a gyógyulásért:
Hozzászólás zárolva.