„Ha melegíted, megnyugszik ma éjjel!
Nyugtalanul, félálomban forgolódik az ágyában, majd nyögdécsel, hánykolódik, és fájdalmasan a füléhez kapkod. Aztán a hangos „mami” kiáltások és a keserves sírása is jelzi, hogy nagy a baj.
Eljött az éjjeli fülfájás ideje. Bizonyára tapasztalta már, és talán kétségbeesetten próbálta kideríteni az okát: Vajon mi okozhatja csemetéjének kínzó fájdalmát?
Szakemberek szerint többféle oka lehet: fertőzést okozhat a fürdés, úszás közben a hallójáratba jutó víz; vagy akár az idegen tárgyak, pl. hajvágás utáni hajszálak is okozhatnak irritációt. De a szájüregi betegségek, mandula – és torokgyulladás, és a nyelv és álkapocs bántalmai is sajgó, égő fülfájdalomhoz vezethetnek. (Ha repülőgépen utazunk, akkor a légnyomásváltozás is okozhat kellemetlenségeket.)
Amíg orvoshoz nem jutunk a gyerekkel, van néhány egyszerű fájdalomenyhítő lehetőség:
– Ültessük fel a gyereket, mert a függőleges helyzetben elősegítjük a légáramlást az Eustach-kürtben (garatot és a dobüreget köti össze), de ugyanígy a nyelés is enyhíti a kínokat. Ha alváskor magasra támasztjuk a fejét, ez a járatot szabadabbá teszi, s így a középfülben csökken a kellemetlen nyomás.
– Rágjon sokat,(akár rágót, vagy egy almát is az éjszaka közepén) mert a rágóizmok működésével járó nyelés is megnyitja a fülkürtöt.
– Hasonlóan hatékony az ásítás is!
– Csöppentsen meleg olajat a fülébe! Állítson egy üveg babaolajat egy szobahőmérsékletű vízzel teli lábosba, és melegítse fel kb.36 fokosra. Cseppentsen egy keveset a sajgó fülbe, ez biztosan használni fog!
Vigyázzon! Ha lyukas, vagy beszakadt a dobhártya, (váladék folyik a fülből) akkor ezt ne tegye, hanem azonnal forduljon orvoshoz!
– Kapcsolja be a hajszárítót! A meleg levegő is gyógyhatású. A készüléket ilyenkor alacsony fokozatra állítjuk, és a fülre irányítjuk, kb.50-60 cm-re.
(Ez hasonló „elven” alapszik, mint öregapó pipafüstje, amikor azt régen a fájó fülembe fújta. És persze nem is olyan ártalmas.)
– A melegített sópárna, és a gyógynövényboltokban kapható kövirózsa cseppek is nagyon hatékonyak.
Az otthoni enyhítő gyógymódok azonban nem helyettesíthetik a szakszerű orvosi ellátást.
Hozzászólás zárolva.