Ha nem figyelsz, púpos lehet a gyerek!
Manapság egyre több gyerek szenved gerinc problémáktól. A szülők sajnos nem mindig veszik észre a bajt, pedig komoly következményei lehetnek, ha későn kezdik el kezelni a gerincferdülést.
A gerincoszlop a test tömegének megtartása. Szemből nézve az egészséges gerinc egyenes, oldalirányú nézetben a háton egy hátrafelé konvex görbület (kyphosis), az ágyéki területen pedig előre konvex görbületet (lordosis) mutat. A két élettani görbület adja a gerincoszlop rugalmasságát.
A gerincferdülés (scoliosis) a gerincoszlop kóros oldalirányú elgörbülése. Az ilyen típusú gerincgörbülésnek két alapvető formáját különböztetik meg az orvosok. Egyik esetben az oldalirányú görbület lényeges csigolyadeformitással nem jár, nem jelentkezik a csigolyák elfordulása, emiatt a korrekciónak csontos akadálya nincs. Ezt a típust gyakran látjuk iskolás gyermekeknél, részben a hanyag tartással összefüggésben. Abban az esetben, ha a kiváltó ok hosszan fennáll, rosszabbodhat a gerincferdülés és előfordulhat a csigolyák csontos deformálódása is!
Az érintett gyermekek mintegy felében a gerincferdülés rosszabbodni szokott, mégpedig annál inkább, minél súlyosabb a görbület. Minél előbb alakul ki, annál több ideje van romlani. A rosszabbodó gerincferdülés később maradandó zavarokat, például látható alaki eltérést vagy idült fájdalmat okozhat.
A gerincoszlop egyik gyakori betegsége a Scheuermann-kór, szakemberek szerint főként serdülő fiúk rendellenessége, amely már 8-12 éves kor körül diagnosztizálható. Lényege a csigolyatesteket lezáró véglemezek hiányossága, ami a csigolyatest elülső részének ék alakú deformitásához vezet. A panaszok miatt a nehezebb fizikai munkára alkalmatlanná tehetik a beteget. A megfelelő időben felismert és diagnosztizált betegség gyógytornával hatékonyan kezelhető. A betegség klasszikus tünete a domború háttartás.
Hozzászólás zárolva.