Ha nem veszed komolyan, lebénulhat a gyereked!
Lassan vége a tanévnek, kint tombol a június, és gyerekeink alig várják, hogy az iskolai táblára végre ráírhassák csupa nagybetűvel: VAKÁCIÓ! Ha nyár, akkor nyaralás, útra kel az ország. Vannak, akik távoli országok, egzotikus úti célok felé veszik az irányt, sokan viszont az ország gyönyörű tájait keresik fel. A gyerekek zöme nem csak a szüleivel nyaral, hisz hosszú a nyár. Aki teheti, elküldi csemetéit mindenféle táborokba, gyereknyaraltatásokra is.
Nyáron végre kiszabadulunk a négy fal közül. Ott lehetünk, ahol a fű, fa, virág terem: az erdőkben, mezőkön, vízparton, parkokban. Ám a zöldben, a füveken, a bokrokon vannak kifejezetten veszélyes lények is: ezek az apró, vérünkkel táplálkozó kullancsok, amelyek ha belénk fúródnak, megfertőzhetnek minket. Például Lyme-kórral, amely nagyon gyakori betegség, és csak akkor gyógyítható, ha időben észreveszik.
A kullancs okozta igazi veszély azonban, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás. Ez a Lyme-kórnál ritkább, de jóval súlyosabb kórkép. A hosszú kezelés ellenére is előfordulhat, hogy a beteg belehal a fertőzésbe, és a gyógyulás után az esetek felében egy életre szóló bénulás marad vissza.
Ha természetben járunk, vagy akár csak egy parkban teszünk sétát, gondoljunk a kullancs elleni védekezésre. Húzzunk zoknit, hosszúnadrágot, és kenjünk a bőrünkre speciális rovartaszító krémeket. Esténként tartsunk „kullancs-vizitet”, és szedjük ki magunkból, egymásból az esetleg mégis befúródott élősködőket – erre a célra mindig legyen nálunk szemöldök-csipesz, vagy a patikában kapható speciális kiszedő eszköz.
Bármennyire óvatosak vagyunk, nem biztos, hogy el tudjuk kerülni, hogy a kullancs meg ne fertőzzön minket. Az agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen kérjünk védőoltást, amellyel megelőzhetjük a bajt. A teljes védettség kialakulásához három oltásra lesz szükségünk. Az első két oltás között négy hét kell, hogy elteljen, a harmadik 5-12 hónap múlva esedékes. Ezt követően három év múlva, majd ötévenként emlékezető oltásokra lesz szükségünk, hogy a védettségünk állandó legyen.
Van, aki fél az oltásoktól, és nem szívesen teszi ki magát a szúrással járó kellemetlenségeknek. Gyerekeinket különösen sajnáljuk, hisz annyi „szurit” kapnak mostanság. A jó hír ezzel kapcsolatban, hogy egyes gyártók igyekeznek olyan minőségű tűkkel felszerelni a vakcinákat, hogy szinte meg sem érezzük a szúrást. A speciális végű, „könnymentes” oltótűknek köszönhetően a gyerek már nem fog félni, amikor a következő oltásra sor kerül.
Hozzászólás zárolva.