Facebook hozzászólás
90

Ha sokat „szívtál” nyáron, abból jól megélsz télen…

A napon való sütkérezés fontosabb, mint gondolnánk. A napozás azon túl, hogy érzéki gyönyört nyújt, és derűssé teszi a napunkat, segít meggátolni a téli depresszió felbukkanását.

A téli depresszió vagy SAD (seasonal affective disorder, azaz időszaki érzelmi zavar) kialakulása összefügg azzal, hogy mennyi napfényt kap a szervezetünk. Néhány kutató azt állítja, hogy a nyáron „benyelt” nagy napfény mennyiség segíthet visszaszorítani a téli hónapok során jelentkező hangulati problémákat.

A hangulatunkat a napfény, a melatonin, azaz az alvásért felelős hormon, valamint a szerotonin, azaz az éberséget és a jó hangulatot meghatározó hormon kapcsolatának összetett rendszere határozza meg. Sötétben nő, világosban csökken a szervezet melatonin-szintje. A szerotonin mozgása pedig ennek pont az ellentétje; ezért is van az, hogy nyáron többnyire jobb kedvünk van, mint télen.

Napjaink legnépszerűbb antidepresszánsai, az SSRI-k is szerotonin-alapú készítmények. Ezek a gyógyszerek hosszan benntartják a vérkeringésben a test természetes úton létrejött szerotoninját: így javítják a hangulatot, és növelik a szervezet energia szintjét.

Köztudott, hogy a fényterápia, hatván a melatonin-szerotonin rendszerre, javítja a hangulatot, s így gyors gyógyulást hoz a depresszióval vagy SAD-dal küszködő embereknek. Egyes szakemberek úgy tartják, hogy a fényterápia gyorsabban szünteti meg a SAD-ot és más depressziófajtákat, mint az antidepresszánsok.

A Helsinki Egyetem munkatársainak kutatásából kiderül, hogy a nyáron napon töltött idő befolyásolhatja, hogy hogyan érezzük magunkat télen. A két állapot közti döntő kapcsolatot a D-vitamin jelenti. A napfény hatására cholecalciferol keletkezik a szervezetben, mely D-vitaminná alakul, a vitamin pedig segíti a szervezetet abban, hogy szerotonin-szintjét a tél során is magasan tartsa. 

A Dr. Timo Partonen vezette kutatócsoport rájött, hogy a vér cholecalciferol-szintje ősszel a legmagasabb. Ha nyáron sokat vagyunk napon, a testünk annyi cholecalciferol-t raktároz el, hogy az télre is kitarthat, s így a szervezet a hideg hónapok során is képes több D-vitamint valamint szerotonint termelni.

Partonen tehát azt állítja, hogy téli szerotonin-szintünket az határozza meg, hogy előző nyáron mennyi napfényt „raktározott el” a szervezetünk – minél többet, annál kisebb az esélye, hogy télen az éggel együtt a hangulatunk is beborul.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!