Van egy jó receptünk is!
Hamarosan indul a medvehagyma szezon
Néhány éve robbant be igazán a köztudatba ez a különleges gyógyhatású növény. Nemsokára szedni is lehet, azonban nem árt tudnod néhány alapvető dolgot. Hol lehet szedni? Mennyit? Mire ügyelj a gyűjtésnél? Miért is ajánlatos fogyasztani? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, és mutatunk egy receptet is.
Ne keverd a gyöngyvirággal!
A Nemzeti Élelmiszerbiztonsági-hivatal (Nébih) tájékoztatója szerint kereskedelmi forgalomba hozott medvehagymára jelölési kötelezettség vonatkozik, azaz a címkén fel kell tüntetni a gyűjtő vagy forgalmazó nevét és címét, valamint a származási országot. Vásárlóként is könnyen ellenőrizhetjük, hogy a csomagoláson szerepelnek-e ezek az adatok, így elkerülhetjük, hogy illegális terméket vegyünk. Akár saját részre, akár kereskedelmi célra gyűjtjük a medvehagymát, tanácsos azt a szezon elejére időzíteni, amikor még nem bújtak elő a gyöngyvirág hasonló küllemű, ám mérgező levelei – ezek halált is okozhatnak! (A level ízének intenzitása virágzáskor csökkenni kezd.) A két erdei növényt legegyszerűbben a levél dörzsölésével lehet megkülönböztetni, ugyanis csak a medvehagyma levelének van hagymaszaga.
Mire jó?
Gyógyszerészeti szempontból medvehagymát számos területen alkalmazni lehet, többek között a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, gyomorpanaszok és a krónikus betegségek kezelésében, C-vitamin tartalmának köszönhetően javítja a szervezet ellenálló-képességét. A leveleket és a virágokat nyersen is lehet fogyasztani, akár saláták formájában, levesnek, szószok vagy pörköltek mellé.
Életforma.hu tipp: Medvehagyma krémleves
Hozzávalók:
- 1 nagyobb csokor medvehagyma
- 1 ek. olívaolaj
- 2 db burgonya
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 l víz
- 2 dl főzőtejszín
- só
- bors
Elkészítés:
Apróra vájuk fel a vöröshagymát, majd az olajon pároljuk üvegesre. Adjuk hozzé az apróra kockázott burgonyát, és öntsük fel a liter vízzel. Közben tisztítsuk meg a medvehagymát, távolítsuk el a vastagabb szárakat. Amikor a krumpli már majdnem megfőtt, adjuk hozzá a medvehagymát és a fokhagymát, majd forrástól számítva még 10 percig főzzük. Miután megfőtt, turmixoljuk le. Ezután lassú kevergetések mellett adjuk hozzá a tejszínt. Sózzuk, borsozzuk és még egyszer forraljuk fel. Pirítóssal, reszelt sajttal tálaljuk.
Hozzászólás zárolva.