Hétfőn mindenki másnaposan megy dolgozni?
A britek harmada másnaposan jár dolgozni, minden tizedik pedig részeg munka közben is – derült ki egy társadalombiztosítási felmérésből.
A kérdezők ezer főtől – 250 szakma alkalmazottaitól – tudakozódtak azok ivási szokásairól. Akik másnaposan vagy ittasan dolgozóknak vallották magukat, azt is felfedték, hogy italozásuk hátrányosan hat teljesítményükre és hangulatukra. 36 százalékuk elmondta, hogy nehezen tud összpontosítani, 42 százalék fáradtságra panaszkodott – egészen az elalvással küszködésig.
A teljes alkalmazotti gárdának a 8 százaléka másnapos munkásságát úgy oldja meg, hogy csak a lehető legkevesebbet munkálkodik és a lehető leghamarabb hazamegy.
Ami a szakmákat illeti, a médiában és a kreatív területeken dolgozók isznak a leginkább: 41 százalékuk dolgozik szesztől többé-kevésbé bódultan is. Ez az országos átlag négyszerese.
Az építőiparban sem száz százalékos a józanság: 24 százalék vallotta be, hogy részegen dolgozik. Az informatikusok világában 15 százalékos a hányad.
A brit alkoholozási helyzetet bonyolítja, hogy több cég még bátorítja is a munka utáni kocsmázást, mert az segíti a csapatépítést és oldottabbá teszi a dolgozók közötti kapcsolatokat – jegyezte meg a BBC.
És nálunk vajon mi a helyzet? Sajnos nem ismerek olyan felmérést, amely ezt vizsgálta volna. De, azt tudom, hogy a Munka Törvénykönyve kifejezetten tiltja az alkoholos befolyásoltság alatti munkavégzést. Így hát ez tulajdonképpen minden munkavállalóra igaz, mert a munkaszerződésekben minden munkáltató a Munka Törvénykövére hivatkozik.
De vannak már „körültekintőbb” munkáltatók is. Vejem munkaszerződésében (vendéglátásban dolgozik, ahol közismerten nagy a csábítás) például külön pontban szerepel, hogy tilos a munkahelyi alkoholfogyasztás. Nyilvánvalóan a többiekében is. Mégis isznak. Vejem elmondása szerint nem is keveset. Szerencsére ő nem, sőt mélységesen elítéli munkatársait, és nem érti, a főnökség miért hagyja, pedig nyilvánvalóan tud róla.
Én sem értem miért hagyják. Ennyire nem lehet Magyarországon munkaerőhiány, amennyi ittas dolgozóról, munkahelyi italozásról hallani lehet! És arra sem gondol a munkáltató, hogy ha ittasan baleset éri a dolgozót a munkahelyen, az „üzemi balesetnek” minősül, és ez nagyon sokba kerülhet neki?
Hozzászólás zárolva.