Hiánypótló szolgáltatás indul a gazdasági erőszak áldozatainak támogatására
Mindenkinek joga van megalázás és gazdasági korlátozás nélkül élni!
A kapcsolaton belüli bántalmazásnak számos formája létezik, amelyek nem járnak sebekkel, zúzódásokkal, mégis számtalan nő és férfi életét teszik tönkre. A szóbeli megalázás, a verbális bántalmazás, a szociális elszeparálás és a gazdasági erőszak szemmel nem látható módon kúszhat be a bántalmazó kapcsolatok mindennapjaiba, jelentős lelki sérüléseket okozva az áldozatoknak. Az AVON a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet támogatójaként most a Magyarországon is sokakat veszélyeztető gazdasági erőszakra szeretné felhívni a figyelmet, valamint 6,2 millió forint összegű pénzadománnyal hozzájárulni a segélyszervezet áldozatsegítő munkájának, pénzügyi tanácsadással történő kibővítéséhez.
Megdöbbentő adatok világszerte
Sokszor találkozhatunk a megdöbbentő adattal, mely szerint világszerte minden harmadik nő szenvedett már el élete során valamilyen fajta fizikai erőszakot, azonban az épp olyan fájdalmas lelki bántalmazás jelenlétét megbecsülni is lehetetlen. A lelki erőszaknak számos formáját különböztetjük meg, amelyek a legtöbb esetben mások számára láthatatlan formában szedik áldozataikat. A megalázás, szóbeli bántalmazás és a szociális elszeparálás mellett, jelentős méreteket ölt a gazdasági erőszak is, amely a másik személy pénzügyi korlátozását jelenti, és különösen nehéz helyzetbe hozhatja az áldozatokat.
A gazdasági erőszak legjellemzőbb formája, amikor a bántalmazó nem engedi áldozatának, hogy munkát vállaljon, melynek következtében ő rendelkezik a háztartás minden jövedelme felett, így hozva anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe partnerét, jelentősen megnehezítve, vagy sok esetben teljesen ellehetetlenítve a kapcsolatból való kilépését. Előfordulnak olyan esetek is, amikor az áldozatnak van saját jövedelme, azonban a bántalmazó elveszi pénzét, és egyedül hoz meg minden gazdasági döntést, megszabja, hogy mire költheti a pénzét, vagy utólag számon kéri, elszámoltatja a bántalmazottat.
Mi az a gazdasági erőszak?
A gazdasági erőszak áldozataira jellemző anyagilag kiszolgáltatott helyzet nagyon megnehezítheti a bántalmazó kapcsolatból való kilépésüket, amelyet tovább súlyosbíthat, hogy hazánkban számos olyan családtámogatási rendszer működik, amelyek segítik a családok terveinek megvalósítását, ugyanakkor egy-egy ilyen hitel még szorosabban a bántalmazóhoz kötheti a kapcsolati erőszak áldozatát. Ezért, az AVON 6,2 millió forint összegű adományát a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az online anonim tanácsadói oldala kibővítésére fordítja, és – a jogi-, pszichológiai és szociális tanácsadás mellett – lehetővé teszi a pénzügyi tanácsadás igénybevételét is az érintettek számára. Emellett a Segélyszervezet tervezi egy kiadvány összeállítását is, amely választ ad a leggyakori pénzügyi kérdésekre a bántalmazottak számára.
A gazdasági bántalmazás rendkívül gyakori jelenség, ezért kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a bántalmazottak pénzügyi tudatosságát támogassuk, és pénzgazdálkodási ismeretek nyújtásával megelőzzük azt, hogy olyan hitelcsapdákba keveredjenek, amelyeknek beláthatatlan negatív következményei lehetnek. Egy kényszerhelyzetben hozott rossz pénzügyi döntés ugyanis magával hozhat újabb olyan helyzeteket, amelyek pénzügyileg teljesen függővé teszik a bántalmazottat a bántalmazótól, így nehezítve meg kilépését a mérgező kapcsolatból
– nyilatkozta Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatója.
„Büszkeséggel tölt el, hogy az AVON-nal hosszú évek óta kiállhatunk a kapcsolati erőszak ellen, és a Segélyszervezetnek nyújtott adományokon keresztül hozzájárulhatunk az áldozatok támogatásához. A gazdasági erőszak problémájára koncentráló projekt megvalósításával a Segélyszervezet a bántalmazás elleni tevékenységét egy új, hiánypótló szolgáltatással bővítheti, amely segítséget nyújthat az alárendelt, kiszolgáltatott helyzetben élő bántalmazottak számára, hiszen mindenkinek joga van a saját keresete felett rendelkezni, megalázás és gazdasági korlátozás nélkül élni” – tette hozzá Kósa Anita, az AVON Magyarország Kft. szóvivője.
Segítséget itt találsz:
Van kitől segítséget kérni, és van kiút a bántalmazó kapcsolatból! A Krízisambulanciák hiánypótló szolgáltatásai ingyenesek, előre egyeztetett időpontban és akár anonim módon is segítséget lehet kérni. A www.aszeretetnemart.hu honlapon megtalálható a krízisambulanciák elérhetősége. Jelenleg az Ökumenikus Segélyszervezet jogász, pszichológus és szociális munkás szakemberei személyes és online tanácsadás formájában is állnak rendelkezésre. Továbbá az AVON támogatásával létrejött, A szeretet nem árt elnevezésű Facebook és Instagram oldalakon is hasznos információkat találhatunk a témával kapcsolatban.
Ezt is olvasd el:
- Iskolai bántalmazás – Mit tehet a szülő?
- Megrázó kisfilm a szerelmesek ünnepén: a verbális bántalmazás minden második nőt érint
Hozzászólás zárolva.