Hogyan döntsük el, hogy milyen típusú fogpótlást válasszunk?
A fogászati technikák és módszerek elképesztő fejlődésen mentek át az elmúlt két-három évtizedben, éppen emiatt, ha bármilyen beavatkozáson gondolkodunk, elsőre elveszettnek érezhetjük magunkat az információk tengerében. A fogpótlás kapcsán például már sokféle lehetőség elérhető, de fontos alaposan utánajárni, számunkra melyik a legkedvezőbb. Nézzük, melyek a legfőbb típusok és szempontok!
Ehhez az eljáráshoz a fogak lecsiszolása, a szuvasodás megszüntetése, valamint esetlegesen gyökérkezelés is szükséges lehet. A híd fémkerámiából vagy cirkóniumból készülhet, de a végleges pótlás beragasztásáig, a lecsiszolt fogak védelmére és a hiány takarására, ideiglenes híd készül. A kezelés fájdalommentes, azonban a híd esetében a keményebb ételek rágásánál vigyázni kell, emellett az alá jutott ételmaradékok miatt szuvasodás alakulhat ki.
Az implantátum
A fogimplantátum tulajdonképpen egy állcsontba ültetett műgyökér. A pótlást olyan stabilan rögzíti, mintha valódi foggyökér lenne, éppen ezért akár egy életen át is szolgálhatja tulajdonosát. Egy implantátum egy rákerülő koronával pótolhat egy fogat, de több implantátumra akár hídpótlás is készülhet, amely esetben a beültetett műgyökerek lesznek a híd tartópillérei.
Ez a technika az életminőség szempontjából nagyon kedvező: komfortossá, könnyűvé teszi a rágást, nem kell félni nagy terhelés esetén sem az esetleges sérülésektől. Az implantátum behelyezését a legmodernebb technikákkal – akár 3D navigált beültetéssel – végzik, éppen emiatt anyagi vonzatuk nagyobb, mint egy klasszikusabb megoldásnak.
Fontos, hogy bár az implantátumcsavar helyét a csontban alakítják ki. A kezelés fájdalommentes, azonban a feltétele a tökéletes szájhigiéné és a dohányzásmentes életmód. Emellett súlyos cukorbetegség, vagy korábbi sugárkezelés is megakadályozhatja, hogy a fogpótlásnak ezt a módját válasszuk.
Protézis
A foghiány pótlása történhet még teljes kivehető vagy részleges kivehető fogsorral is. Míg a kivehető műfogsort teljes foghiány esetén készítik, addig a részleges fogsorral általában a rágófogak hiányát pótolják. Sorvégi foghiány esetén ugyanis nincs elegendő pillérfog, amire a hidat rögzíthetnék, így marad a részleges pótlás vagy az implantátum beültetésének lehetősége.
A teljes vagy a részleges műfogsor is olyan fogpótlást jelent, amely kivehető és külön tisztítható. Előnyei, hogy a viselője arcvonásait fenntartja, anyagilag elérhető árkategóriát képez, ám a rögzített pótlásokhoz képest instabil megoldást kapunk, ami könnyen cserbenhagyhat. Megnehezíti a rágást, a beszédet és a társas kapcsolatokat is.
A végső döntés
Mielőtt szakemberhez fordulunk, jó, ha tájékozódunk az eljárások menetét, időigényességét, árkategóriáit illetően, és felkészülten érkezünk a rendelőbe – így célzottabban, átgondoltabban kérdezhetünk. Mielőtt elhatározzuk magunkat, mindenképp hallgassuk meg a fogorvos javaslatát, aki szakmai nézőponttal árnyalhatja az általunk kialakított képet. A szükséges információk birtokában már könnyebb arról dönteni, hogy a saját fogakra készülő hídpótlás, egy cirkónium korona, az implantátum-beültetés, vagy esetleg a kivehető protézis a számunkra ideális megoldás. A fogpótlás anyagát tekintve pedig szintén megfontoltabban választhatunk a fémvázas vagy a fémmentes és allergiamentes változatok közül, ha a szakértő véleményét is meghallgattuk.
Hozzászólás zárolva.