Facebook hozzászólás
481

Hogyan éljék túl a növényeink, amíg nyaralunk

A nyár egyik gyakori dilemmája, hogy a rövidebb-hosszabb nyaralások alatt mi legyen a növények sorsa? Akár benti, akár kerti zöldekről van szó, a meleg évszakban nem maradhatnak magukra egy-két napnál tovább, elég egy rövidebb kánikulai, aszályos időszak, és visszafordíthatatlan károk keletkeznek. Szerencsére előrelátással, pár apró praktikával, esetleg segítő kezek bevonásával biztosítható, hogy kedvenceink remek kondiban maradjanak a távollétünk alatt is! Olvassátok el Megyeri Szabolcs kertész tanácsait!

A leggyakoribb, hogy a pár napnál hosszabb eltávozás alatt egy közeli ismerős, rokon, vagy éppen a szomszéd gondozza a magukra maradt zöldeket. Nagyban segíthetjük a munkáját, ha felskiccelünk egy vázlatos öntözési tervet, útmutatót! Sokan elfeledkeznek ugyanis arról, hogy nem minden növény igényel ugyanannyi, ugyanolyan gyakoriságú nedvesítést, így érdemes egy vázlatba foglalni, hogy a lakás, vagy a kert mely növényei milyen időközönként, milyen gyakorisággal igényelnek vizet.

növények öntözése
Ne próbáld egy hétre előre megöntözni a cserepes növényeket! Fotó: depositphotos.com
Ne öntözz előre!

Az egyik leggyakoribb hiba, az előre öntözés! Nem megoldás, ha az indulás előtti estén bőséges, a szokásos mennyiség többszörösének megfelelő vizet adnunk a növényeinknek. A túlöntözés következtében káros pangóvíz alakulhat ki, ami könnyen vezet a gyökerek rothadásához, vagy a gombás betegségek megjelenéséhez. A meleg időben, a nagyobb mennyiségű víz nem hasznosul megfelelően. Amit ugyanis a talaj nem tud magába szívni, az egyszerűen elpárolog, így a következő napra a többletből semmi nem marad.

Legyen elegendő fény!

A benti zöldek esetében nem csak a víz, hanem a fény hiánya is bajt okozhat. Gyakran leengedjük a redőnyöket, mielőtt távoznánk otthonról, hiszen így kevésbé melegedik fel a lakás. Ezzel azonban az éltető napfényt vonjuk el a növénytől, ami rosszabb, mint a meleg. Megoldás lehet, hogy a redőnyöket nem teljesen húzzuk le, vagy a benti zöldeket átpakoljuk, csoportosítjuk egy fedetlenül hagyott ablak elé. A balkonnövényeket helyezzük át a belső, védettebb fal mellé, így egy hirtelen támadó vihar nem tudja lesodorni, vagy letördelni azokat, és a napégéstől is védjük őket. A fal közelébe kerüljenek a magasabbak, eléjük pedig a kisebbek, hogy mindegyik megfelelő mennyiségű fényhez juthasson.

szabadtéri növények öntözése
A csepegtető öntözés folyamatos víz utánpótlásról gondoskodik (fotó: depositphotos.com)
Lassítsd a párolgást!

A szabadtéri növények kiszáradása ellen is vannak bevált módszerek, akkor is, ha nem tudunk megkérni valakit a rendszeres öntözésre. Az egyik legjobb praktika a mulcsolás. A cserepes vagy kerti növények tövéhez terítsünk ki mulcsanyagot, például zúzott követ, faforgácsot, darabolt fakérget, így a talajban lévő nedvesség párolgása lelassul. Ha a mulcs alá geotextilt is teszünk, akkor extra szigetelő réteget, és hatékony gyomvédelmet is kaphatunk. Akár mulcsolt az ágyás, akár nem, a csepegtető öntözés mindenképp jó megoldás, nem csak nyaralás idejére, hanem az egész szezonra! A növények tövei között kacskaringósan elvezetett speciális, lyuggatott cső egyik végét le kell dugaszolni, a másikat a kerti csaphoz csatlakoztatni, és a vizet enyhén megnyitni. A folyamatosan, lassan adagolt víz hosszútávon biztosítja a növények nyári túlélését.

Ne nyírd tövig a gyepet!

A szépen ápolt kertek központi látványeleme a pázsit, így ezzel is törődni kell! Általános tévhit, hogy nyaralás előtt a szokottnál rövidebbre kell vágni a füvet, hogy tovább életben maradjon. Ezzel éppen rosszat tennénk, így sose alkalmazzuk! Indulás előtt levághatjuk ugyan a gyepet, de a vágási magasság ne legyen négy centiméternél kisebb, ideális esetben pedig mindig csak a szálak felső harmadát vágjuk le! A túl rövid szálak ugyanis nem tudják megfelelően árnyékolni a talajt, ami hamarabb száradásnak indul, így a gyep is éltető nedvesség nélkül marad. Emellett a hosszabb szálak több nedvességet tudnak tárolni, így tovább bírják a vízszegény időszakot. A gyeppel kapcsolatban megoldás lehet a beépített, automata öntözőrendszer, mely ugyan nem olcsó, de időzíthető funkciójának köszönhetően napokig, hetekig elláthatja az öntözési feladatokat.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!