Hogyan ismerhető fel a PCOS és mit tehetünk ellene?
A PCOS azonosítása bonyolult lehet, mivel a tünetegyüttesek nagyon változatosak lehetnek, ráadásul az élet különböző szakaszaiban át is alakulhatnak. A PCOS tünetei tehát nagymértékben különböznek a nők között, de három fő területet szinte mindig érintenek. Ezek a termékenység és reproduktív egészség, az anyagcsere megfelelő működése, illetve a mentális egészség. Bár a PCOS-re nincs gyógymód, a jó hír az, hogy kezelhető.
Honnan tudhatjuk, hogy PCOS-szal van dolgunk?
Az policisztás petefészek szindróma olyan állapot, amelyben a petefészkek abnormális mennyiségű androgéneket, férfi nemi hormonokat termelnek, amelyek általában kis mennyiségben vannak jelen a nőkben. A policisztás petefészek szindróma elnevezés a petefészkekben képződő számos kis cisztát írja le.
Az ovuláció akkor következik be, amikor egy érett petesejt szabadul fel a petefészekből. Ez azért történik, hogy a férfi spermium megtermékenyíthesse. Ha a petesejt nem termékenyül meg, a menstruáció során kiürül a szervezetből. Egyes esetekben egy nő nem termel elég hormont az ovulációhoz. Ha az ovuláció nem történik meg, a petefészkekben sok kis ciszta alakulhat ki.
A PCOS diagnózisa általában akkor állítható fel, ha ugyanazon tünetek egyéb ritka okait kizárták, és az alábbi három kritérium közül legalább kettőnek megfelel egészségügyi állapotunk.
Ha rendszertelen vagy ritka a menstruáció, az azt jelzi, hogy a petefészkek nem bocsátanak ki rendszeresen petesejteket. Ha a tesztek azt mutatják, hogy magas a szervezetünkben a „férfi hormonok” száma, például a tesztoszteronszint, szintén gyanakodhatunk. Továbbá ultrahangos vizsgálat alapján is kiderülhet, ha érintettek vagyunk a betegségben. Ugyanakkor vérvizsgálatok eredményeképp is fény derülhet arra, ha PCOS-szal van dolgunk. Mivel ezek közül csak kettőnek kell jelen lennie a PCOS diagnosztizálásához, nem feltétlenül kell ultrahangos vizsgálatot végezni az állapot megerősítéséhez.
Hogyan kezelhető?
A PCOS tüneteinek kezelése számos tényezőtől függ. Ez lehet az életkor, a tünetek súlyossága és általános egészségi állapot is. De a kezelés típusa azon is múlhat, hogy szeretnénk-e a jövőben teherbe esni.
Ha terhességet tervezünk…
Életmódváltás: az egészséges táplálkozás és a több fizikai aktivitás segíthet a fogyásban és a tünetek enyhítésében. Ezenkívül segíthetnek a szervezetnek az inzulin hatékonyabb felhasználásában, csökkenthetik a vércukorszintet, és segíthetnek az ovulációban.
Az ovulációt kiváltó gyógyszerek: egyes gyógyszerek segíthetnek a petefészkeknek abban, hogy normálisan felszabadítsák a petesejteket. Ezeknek a gyógyszereknek is vannak bizonyos kockázatai. Növelhetik a többszörös születés, például az ikerterhesség kockázatát, valamint petefészek-hiperstimulációt okozhatnak. Ilyenkor a petefészkek túl sok hormont bocsátanak ki, mely olyan tüneteket okozhat, mint a hasi puffadás és a kismedencei fájdalom.
Ha nem tervezünk teherbe esni…
A már említett életmódváltással együtt kezelés a következőket foglalhatja magában:
Fogamzásgátló tabletták: Ezek segítenek a menstruációs ciklus szabályozásában, az androgénszint-csökkentésében és a pattanások kezelésében.
Cukorbetegség gyógyszere: ezt gyakran használják az inzulinrezisztencia csökkentésére PCOS esetében. Segíthet az androgénszint csökkentésében, lassíthatja a hajnövekedést, és elősegítheti a rendszeresebb ovulációt.
Egyéb tünetek kezelésére szolgáló gyógyszerek: egyes gyógyszerek segíthetnek csökkenteni a hajnövekedést vagy a pattanásokat.
Ne féljünk tőle!
A PCOS kihívást jelenthet, és nem csak testileg, így a megfelelő lelki támogatás elengedhetetlen. Érdemes felvenni a kapcsolatot más nőkkel, akik szintén együttélnek a betegséggel, és megosztani a tapasztalatokat annak kezelésében.
Fontos: ha a PCOS tüneteit tapasztaljuk magunkon, időben forduljunk szakemberhez a mielőbbi kivizsgálás és kezelés érdekében. Bár a PCOS jelenleg nem gyógyítható, megfelelő kezeléssel kiegyensúlyozott, boldog és egészséges életet élhetünk!
Hozzászólás zárolva.