Facebook hozzászólás
88

Hogyan legyen mindig rend az otthonunkban?

A rendezett otthonnak van egy teljesen magától értetődő előnye: egy ilyen lakásba vagy házba jó hazatérni és vendégeket is szívesebben fogadunk, hiszen nem kell pironkodnunk a zsúfolt, kacatos helyiségek miatt. De ez nem minden: ha rend van, akkor könnyebbé válik a takarítás, sőt még a mentális egészségünkkel is jót tehetünk. Egy tiszta, rendezett környezetben több lesz az energiánk, kevésbé leszünk stresszesek és tisztábban is gondolkodunk.

Ez mind szép és jó, de jogosan merülhet fel bennünk a kérdés: mégis hogyan tudjuk elérni, hogy ilyen környezetben élhessük a mindennapjainkat? Az alábbi tanácsokat megfogadva ez könnyen sikerülhet!

A legelső lépés

Mielőtt bármi másba belekezdenénk, az első dolog, amit meg kell tennünk, az a szelektálás. Szinte biztosak vagyunk abban, hogy minden otthonban vannak olyan dolgok, legyen az ruhanemű, könyv, újság vagy bármilyen elfelejtett kacat a fiók mélyén, aminek valójában nincsen haszna. Ahhoz, hogy valódi rendet teremthessünk magunk körül, először ezektől kell megszabadulnunk. Erre pedig többféle módszer is létezik.

Ha például úgy érezzük, hogy nekünk ilyesmire nincs időnk, akkor alkalmazzuk a fókusz15-módszert! Ennek lényege, hogy beállítunk egy időzítőt 15 percre – ennyi ideje mindenkinek van –, és ebben az idősávban csak egy adott feladatra koncentrálunk, például egy komód vagy polcos szekrény átválogatására. Meglátjuk majd, ez megdobja az adrenalinszintünket és koncentráltan végezhetjük az előttünk álló feladatot.

Amennyiben maga a szelektálás okoz nehézséget, akkor is bevethetünk néhány trükköt. Az egyik gyakori kérdés, amit sokan alkalmaznak a szortírozás során, az az, hogy használtuk-e az adott dolgot az elmúlt egy évben. Ha a válasz egyértelmű nem, akkor valószínűleg már nem is fogjuk, így bátran megszabadulhatunk tőle. Azt is érdemes megkérdezni magunktól, hogy szeretjük-e vagy igazából szükségünk van-e például a kezünkben tartott ruhadarabra. Ha ezekre nem tudunk egyértelmű igennel felelni, akkor búcsút inthetünk neki.

Új tárolóegységek

Hogy lendületet kaphassunk a rendszerezésben, érdemes új tárolókat beszerezni, például mutatós, színes dobozokat vagy dizájnos kosarakat. Fontos, hogy ezt már csak azután tegyük meg, hogy a felesleges dolgokat kidobtuk, elajándékoztuk, eladtuk vagy felajánlottuk jótékony célra.

Mindennek legyen meg a helye

Ha már ott tartunk, hogy csak a legszükségesebb dolgok vesznek minket körül, és megvannak az új tárolóink is, itt az ideje, hogy mindennek megtaláljuk a maga helyét. És ezt úgy értjük, hogy tényleg mindennek! Legyen szó a karácsonyi ajándékokhoz használt csomagolóanyagokról, az éjjeliszekrény fiókjába bedobott vibrátorról vagy éppen a tavaszi kabátjainkról – legyen kijelölt helyük! A pakolás során figyeljünk arra, hogy megfelelően csoportosítsuk az elemeket, így logikus rendszert építhetünk ki, és később is mindent könnyen megtalálhatunk, rendben tarthatunk.

Persze az sem mindegy, hogy az egyes dolgokat hová, milyen tárolókba helyezzük. Míg a nappaliban mindig szanaszét hagyott plédeket elhelyezhetjük a kanapé mellett egy stílusos kosárban, addig a vibrátorunkat tegyük egy diszkrét kis tárolódobozba az ágyunk mellett kis szekrénybe. Alapszabály, hogy mindent ott tároljunk, ahol használni fogjuk.

Apró trükkök, amelyek sokat érnek

Vannak olyan apróságok az otthonunkban, amelyek észrevétlenül is a rendezetlenség érzetét keltik – mi ezekre is figyeljünk oda! Ilyen lehet például az, hogy itt-ott látszanak az internet, a telefon vagy a tévé kábelei, esetleg különböző hosszabbítók. Ezeket érdemes kifejezetten erre kitalált tárolókba rejteni, hogy ne zavarják meg a rendezett helyiség látványát. A konyhában ugyanakkor a sokféle konyhai eszköz lehet zavaró a pulton – csak azt hagyjuk elöl, amit valóban nap mint nap használunk, minden mást tegyünk be a polcos elemekbe!

Állítsunk fel szabályokat!

Ahhoz, hogy a rendezettséget fenn is tarthassuk, szükségünk lesz néhány új szabályra. Ezeket természetesen mindenkinek magának kell felállítania, de azért adunk néhány ötletet. Az első, hogy ezután gondoljuk meg kétszer is, mit vásárolunk meg. Csak olyasmit vigyünk haza, amiről pontosan tudjuk, hogy szükségünk van rá, hogy használni fogjuk. Szintén sokat tehetünk azzal, ha bevezetjük a „ne tedd le, tedd el”-szabályt. Ez annyit tesz, hogy amikor épp letennénk egy ruhadarabot, egy újságot vagy bármi mást egy adott helyre, akkor gondoljuk újra: tegyünk inkább a kijelölt helyére!

Ezek olyan gyakorlatias és könnyen követhető tanácsok, amelyeket bárki meg tud tenni – és amelyekkel bárki rendezetté teheti az otthonát. Láthajtuk, hogy csak egy kis odafigyelésre és szabálykövetésre van szükség ahhoz, hogy mi is egy kellemes, nyugtató hangulatú otthonban élhessünk.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!