Facebook hozzászólás
203

Hogyan lehet boldogságot venni?

Bizonyára sokszor hallotta már: a boldogságot nem lehet megvenni. Ez valószínűleg sosem tartotta vissza attól, hogy vásárolgasson. Ez az új tanulmány azonban elgondolkodtathatja: lehet, hogy több időt kellene tölteni különféle elfoglaltságokkal és kevesebbet foglalkozni a ruhákkal.

Élmények megvásárolása sokkal nagyobb örömet okoz, mint anyagi javak vásárlása, mind a vásárló, mind a környezete számára, jelentették ki a Személyiségi- és Társadalompszichológiai Szövetség gyűlésén.

Egy éttermi ebéd, vagy egy színházi látogatás jó közérzetet okoznak – mivel olyan magasabb igényeket elégítenek ki, mint a társadalommal való kapcsolat és a vitalitás – annak az érzetét keltve, hogy élünk, mondták a kutatók.

"Ez a felfedezés alátámasztja az alapvető szükségletek elméletét, mely szerint az olyan kiadások, melyek a pszicho-szociológiai igények kielégítését szolgálják, felelősek leginkább a jó közérzetért." – mondta Ryan Howell a pszichológia társprofesszora a San Franciscoi Egyetemről.

Egy 2006-ban készült felmérés kimutatta, hogy a jövedelem nincs szignifikáns hatással a mindennapi boldogságra, jó közérzetre. Vannak ugyan olyan helyzetek, amikor a pénz segít, mindamellett egy másik tanulmány kimutatta, hogy a munkaképtelen, vagy beteg emberek számára a pénz igenis számít. Egy harmadik tanulmány pedig azt mutatta ki, hogy a pénzköltés képes némi jókedvet okozni.

Az új tanulmány résztvevőit legutóbbi vásárlásukról kérdezték ki. Az alanyok jelezték, hogy olyan kiadásaik, melyek tárgya nem anyagi volt (színház, vidámpark stb.) nagyobb örömet okozott számukra és környezetük számára is. Ez azt is jelenti, hogy az élmények sokkal több boldogságot okoznak függetlenül attól, hogy mennyibe kerültek.

Az élmények továbbá hosszú távú elégedettséghez vezetnek. "A megvásárolt élmények fontos emlékeket szolgáltatnak" – mondta Howell. "Soha nem unjuk meg a boldog emlékek felidézését, nem így az anyagi javakat."

Howell megjegyezte, hogy néhány tanulmány, mely az elmúlt harmincöt évben készült, kimutatta, hogy a pénz nem teszi boldoggá az embert. Ennek ellenére a hiedelem továbbra is él, a pénz boldogít.

 "Lehetséges, hogy a hiedelem azért maradt fenn, mert a pénz néhány embert rövid időre képes boldoggá tenni, legalábbis akkor, mikor tapasztalatokra költik." – mondta Howell.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!