Hogyan lépjünk ki a mérgező kapcsolatból?
Húzzuk, halasszuk, képtelenek vagyunk dönteni, és egy jól irányzott mondattal befejezni. Pedig ha a kapcsolat már csak fájdalmakkal teli, ha a partnerünk visszahúz és érzelmileg manipulál, ha nincs már esély a változtatásra, együttélésre, akkor az már csak tovább betegít, mérgez bennünket. Lépjünk tovább!
Általában azért vagyunk együtt valakivel, hogy a vele közösen töltött időt kellemesnek érezzük, meglegyen az az érzésünk, hogy van valaki mellettünk, akihez tudunk kapcsolódni, és aki egyúttal a figyelmének egy részét nekünk adja. Ha bántalmaznak, akár verbálisan, akár fizikálisan, ha megfosztanak a szexuális életünktől, vagy ha a párunk folyamatosan minősít minket, amitől mi nem érezzük magunkat jól a kapcsolatunkban, akkor az nem biztos, hogy a megfelelő kapcsolat számunkra.
Ha ezek előfordulnak a kapcsolatunkban, a párunknak és talán nekünk is komoly változásokra van szükségünk. Az is előfordulhat, hogy egyéni és pártanácsadás szükséges lehet ilyen esetekben. Ha viszont a párunk a változásban nem működik együtt, szembe kell néznünk azzal, hogy lehetséges az, hogy sosem fog megváltozni, és jobb, ha továbblépünk egy új, és remélhetőleg jobb párkapcsolatba.
Ha ki akarunk lépni egy mérgező kapcsolatból, fontoljuk meg az alábbi három lehetőséget, – tanácsolja Szekeres Kristóf pszichológus a pszichológuskereső.hu-n megjelent írásában:
1. Legyen egy biztos mondatunk magunknak!
Egy 27 éves kliensem megpróbált kilépni egy rendkívül manipulatív és érzelmileg bántalmazó férfival való kapcsolatából. Azonban valahányszor megkísérelte elhagyni, a férfi bűnbánatot mutatott és visszacsábította magához. Ez őrjítő volt a kliensem számára, aki mindannyiszor le volt sújtva, amiért nem sikerült kiszabadítania magát ebből a korlátozó, destruktív körforgásból.
Hogy ki tudjon lépni ebből a kapcsolatból, kitalált egy mondatot, amit folyamatosan ismételgetett magának, valahányszor a férfira gondolt, vagy meglátta őt: „Lehet, hogy valaki más számára ő a megfelelő partner, de engem tönkretesz.”
2. Szakítsuk meg a kapcsolatot!
Ha tényleg szabadulni akarunk, nagyon szigorúan érdemes kezelnünk a majdani exünkkel való érintkezést. Igyekezzünk, hogy egyáltalán ne kerüljünk kapcsolatba vele! Ha sebezhetőnek érezzük magunkat és érintkezésbe lépünk az exünkkel, nagy valószínűséggel fennáll a veszélye, hogy visszacsábulunk. A kliensem esetében megbeszéltük, hogy hogyan tudná minimalizálni az exével való érintkezést, ami – mivel munkatársak voltak – nagy kihívást jelentett. Megállapodtunk, hogy a munkahelyi megbeszéléseken udvarias lesz a férfival, de semmi több, s ha egymásra köszönnek a folyosón, nem áll le vele beszélgetni. Ehhez természetesen egy jó nagy adag önuralom és kitartás kellett.
3. Emlékezzünk rá, hogy értékesek vagyunk!
Érezzük jól magunkat a bőrünkben, értékeljük azt a valakit, akivé fejlődtünk, és amit a személyes és munka kapcsolatainkban kínálni tudunk másoknak! Nyugodtan érezzünk részvétet magunk iránt, ha vissza akarunk térni a mérgező kapcsolatunkhoz! Természetes, hogy hiányoljuk az exünk, de tartsuk észben, hogy az, ha hiányoznak a „régi szép idők”, nem feltétlenül jelenti azt, hogy az egykori partnerünk jó volt, vagy jó lehet a számunkra.
Ha nehezen tudjuk értékesnek látni magunkat, gondoljunk arra, hogy mit mondanánk egy családtagunknak, vagy közeli barátunknak, aki vissza akarna térni egy mérgező kapcsolatba! Ez a gondolkodásmód segíthet abban, hogy megbecsüljük saját magunkat és továbblépjünk.
Hozzászólás zárolva.