Facebook hozzászólás
228

Hogyan ne legyen boltkóros a gyerek?

Magyarországra is eljutott a híre annak az amerikai tinédzsernek, akinek édesanyja már négy állást is vállalt, hogy boltkóros gyermeke mindent megvásárolhasson magának, ami csak megtetszik neki. Nálunk a jelenség még nem terjedt el, de már kezd.

Nálunk is bemutatták azt az amerikai családot, ahol az édesanya négy állás mellett épp egy ötödiket keres, hogy finanszírozni tudja boltkóros tinédzserlánya költéseit. A lány mindenféle márkás ruhát számolatlanul vásárol akkor is, ha később sosem hordja őket, de elnéző édesanyja szerint ez teszi boldoggá.

Külső ingerek és a kortársak is vásárlásra ösztönöznek – Kép: pixabay

A szakember szerint a magyar fiatalok körében a boltkórosság nem jellemző, ugyanakkor számos költséges szenvedélybetegség megjelent már itthon is, amik például a figuragyűjtésekben vagy a számítógépes játékok iránti vonzalomban nyilvánulnak meg. „A mai tinédzsereket a médiumok megsokszorozódása miatt nagyon erős külső ingerek, úgynevezett ösztönzők érik, nagy a nyomás is, hogy a kortársaikat kövessék. Ráadásul sok mese, film úgy készül, hogy ahhoz minél többféle gyűjthető figura, kiegészítő, ruhadarab, egyéb termék legyen köthető. A szülőknek ilyenkor következetesen korlátokat kell szabniuk, és képviselniük kell, hogy egy bizonyos összeg felett már nem a gyerek jogköre, hogy mire költi a pénzt a család. Egy adott összeghatáron belül viszont megkaphatja a döntés jogát, hogy inkább moziba megy-e a barátaival, vagy megveszi a vágyott ruhadarabot, figurát vagy számítógépes játékot. A szülőknek kellene beszélgetniük a fiatalokkal arról is, vajon igazi barátság-e az, ahol a márka vagy egy tárgy birtoklása alapján ítélik meg egymást” – mondta Németh Erikaklinikai gyermek-szakpszichológus.

Pénzügyeink kicsiben
A gondos szülő nemcsak pénzt ad a gyereke kezébe, hanem megtanítja azzal bánni is. A gyerekeknek minél hamarabb egyszerű pénzügyi tapasztalatokat kell szerezniük, s erre talán a nyári szünet a legjobb időszak! Íme néhány hasznos ötlet!

Egyetért ezzel a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő meghirdetője is. „Nagyon fontos, hogy a diákok minél fiatalabb korban megismerkedjenek az alapvető pénzügyi fogalmakkal, hiszen korán kapcsolatba kerülnek a pénz világával. Ebben a szülőké a döntő szerep, az ő példamutatásuk meghatározza a fiatalok későbbi hozzáállását is. Ha bevonjuk őket a család pénzügyeinek tervezésébe, a vásárlásokba, akkor tinédzserkorukra már pontos képet tudnak alkotni a család anyagi helyzetéről. Ugyan lázadó korban nem feltétlenül fogadják el a korlátokat, de ha kiskoruktól fogva felállítunk bizonyos szabályokat, amiket következetesen betartunk, akkor ezt felnőttkorukban maguk is önként alkalmazni fogják” – mondta Horváth Magyary Nóra, a vetélkedő zsűritagja., aki javasolta például, hogy szabjunk meg egy keretösszeget, amiből gazdálkodhat a diák, így az ő döntése, hogy mi fontosabb számára, mire szeretne költeni, vagy gyűjteni épp. Ha ezen felül szüksége van valamire, a szülők ösztönözhetik, hogy a tinédzser kivegye a részét az adott tárgy árának összegyűjtésében, például diákmunka révén, a kisebbek pedig bizonyos összegért vállalhatnak extra házimunkát. Ha ugyanis olyan pénzt költ el a gyerek, amiért megdolgozott, a tapasztalatok szerint megfontoltabban költekezik, mint ha a szüleitől megkapja a teljes összeget.

Hasznos tippek, hogy kevesebbe kerüljön az iskolakezdés!
Az augusztus már az iskolakezdés jegyében zajlik, és ezt érzik az egyre apadó szülői pénztárcák is. Hogyan lehet pár ezer forintot megspórolni, ha tudatosan vásárolunk? Miből, mennyit vegyünk? Gyakorló szülők tippjei következnek!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!