Facebook hozzászólás
68

Így befolyásolja közérzetünket, ha hideg, vagy meleg fényű lámpákat használunk

Télen és nyáron is kiemelkedő szerepe van otthonunk vagy akár az ehhez tartozó erkély, illetve terasz megvilágításának, hiszen ez nemcsak abban segít, hogy jobban lássunk a sötétben, hanem kedvünk szerint más hangulatot érhetünk el vele a térben. Lakásunk megfelelő világítása nagyban befolyásolja közérzetünket is – nézzük meg, hogy a hideg és a meleg fényű lámpák milyen hatással bírnak, és hogy eszerint hova melyiket érdemes választani!

A fények ereje

Ha tanácstalanul állunk az üzletekben vagy az online webshopok fölött, amikor villanykörtét választanánk, akkor itt a segítség: megvizsgáljuk, mi mindent érdemes figyelembe venni a döntésnél!

A meleg fény

Mondhatnánk azt is, hogy ez a klasszikus megoldás, hiszen a legtöbb helyen még mindig ilyen megoldással találkozunk, amikor felkapcsoljuk a lámpát. Ez egyértelműen bensőséges hangulatot sugároz, ideális a klasszikus stílus és enteriőr kedvelőinek. A pihenésre szánt szobákban kimondottan ajánlott ezt alkalmaznunk, például a gyerekszobában, a vendégszobában és a hálóban. Meleg fényben ugyanis megnyugszunk, lelassul szervezetünk, ellentétben azzal, amikor ezt a mindent élesen megvilágító hideg fehérben kellene megtennünk. Jó azonban tudni, hogy ez a színhőmérsékletű fény fárasztja a szemet, így olvasáshoz például nem olyan jó.

Tipp: A mennyezeti lámpa mellett használhatunk akár más fényű kisebb fali lámpákat is. Ezek célzottan egy kisebb területet világítanak meg, így a hálóban kialakíthatunk egy olvasósarkot akár hideg fénnyel is a mennyezeti meleg fényű, egész teret megvilágító lámpa mellett.

A hideg fény

Nagyon divatos és modern hatást kelt, ha az egész lakás ilyen fényforrásokkal, mennyezeti és falilámpákkal van felszerelve – ezért közkedvelt a letisztult, kortárs terekben. Amikor egy-egy áruházban, bevásárlóközpontban vagy boltban járunk, akkor szinte mindig ilyen fénnyel találkozhatunk, mert ilyen megvilágításban sokkal jobban látjuk a termékeket, az árakat, a feliratokat és könnyebb a tájékozódás is. A munkahelyeken is sokszor találunk nappali fényviszonyokat idéző fehér világítást. Ez a támogatja legjobban a hatékonyságot, élénkséget, hiszen nem fárasztja a szemet – emiatt a dolgozószobába is kiváló, ha nappali hideg fényű izzókat választunk.

Találkozhatunk azonban olyan erős hideg fényű világítótestekkel, amiknek a használata otthonunkban már kifejezetten zavaró lenne, azonban kültéren és nagy terekben tökéletesen megállják a helyüket. Ezeket sokszor már nem is fehérként, hanem kékes megvilágításként azonosítja szemünk, ami hosszú távon fárasztó – jellemzően egészségügyi intézményekben, ipari létesítményekben és sportpályákon alkalmazzák az ilyen fényeket.

Hogyan válasszunk?

Elsőként fontos tisztázni, hogy mi a célunk az adott helyiségben: intim, meghitt környezetet szeretnénk teremteni vagy inkább egy éles fénnyel jól láthatóvá tennénk mindent. Előbbinél érdemes meleg színekben gondolkodni, míg utóbbira tökéletes a hideg fény is. A ház belső tereit tekintve a pihenésre kialakítottakban – például háló vagy gyerekszoba – a meleg fényű megvilágítással nem nyúlunk mellé, de a konyhában, a fürdőben és a dolgozószobában nagyobb hasznunkra lesz az élénkítő hideg fény.

Számít a körítés

Természetesen nem elegendő pusztán a lámpa fényének a megválasztása egy-egy hangulat megteremtéséhez. Közérzetünket nagyban befolyásolja a berendezés és az olyan apróságok is, mint hogy milyen a falilámpa stílusa, a lámpabura, esetleg spotlámpákról vagy LED-csíkról van-e szó. A fal színét sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen rá is erősíthet, de ronthat is az összképen, ha az nem harmonizál a választott fényekkel.

Jól látható, hogy mekkora szerepe van a megfelelő fényforrás megválasztásának abban, hogy otthonunkban miként érezzük majd magunkat egy-egy fárasztó nap után vagy milyen hatékonyan tudunk dolgozni a munkahelyünkön. Ezért mielőtt választanánk, alaposan gondoljuk végig, hogy milyen hatást szeretnénk elérni az adott helyiségben. Ha így teszünk, sokat tehetünk azért, hogy a mindennapjaink kiegyensúlyozottabbak legyenek!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!