Facebook hozzászólás
680

7 TIPP KOVÁCS ILDIKÓTÓL

Így előzd meg a gyereked agresszivitását a karanténban

Digitális munkarendre álltak át az iskolák. Egyre több vállalat dönt úgy, hogy otthoni munkavégzést kér alkalmazottaitól. A bezártság azonban számos konfliktust generálhat. Kovács Ildikó önvédelmi szakértő szerint eljött az ideje, hogy valóban odafigyeljünk egymásra, így ugyanis lehetőségünk lesz minél gyorsabban kikerülni a kellemetlen helyzetekből.

– A félelem nem egy rossz dolog, sőt, igazából egy nagyon hasznos érzés. Arra késztet minket, hogy átgondoljuk a lehetőségeinket, a következő lépéseket és a teendőket. Ez az érzés az, ami miatt igazából túl tudunk élni – mondja Kovács Ildikó önvédelmi szakértő. Szerinte az otthoni munkavégzésre és tanulásra való átállás, valamint a bezártság is megköveteli, hogy felkészüljünk minden eshetőségre, de leginkább az otthoni konfliktusok megelőzésére és kezelésére.

Anya, lánya összezárva, Kép: noionvedelem.hu
Kép: noionvedelem.hu

– A gyerekek látják, érzik, hallják, hogy mi történik körülöttük a világban és szűkebb környezetükben. Testközelből tapasztalják meg a változást, ez pedig megrémisztheti őket. Egy ideig gyűjtik a feszültséget, aztán kiadják magukból hiszti, dobálás, csapkodás, köpködés formájában. Furcsán hangzik, de ez jó. Ki kell jönnie, fel kell, hogy tudjanak szabadulni – magyarázza a szakértő, aki szerint a következő időszakban a gyerekek agresszívvá válhatnak a szülőkkel és a testvéreivel szemben is.

Van azonban néhány módszer, aminek a segítségével a feszültségek, ezáltal pedig a konfliktusok is csökkenthetők.

  1. Adjunk pár napot magunknak, hogy kialakítsuk a napirendet. A gyerekek ettől biztonságban fogják érezni magukat és csökkenni fog a hisztik száma.
  2. Naponta két-három alkalommal teremtsünk lehetőséget a mozgásra. Ha van teraszunk, udvarunk, tornázzunk ott együtt, ha erre nincs lehetőség, tárjuk ki a nappali ablakát, hogy bejöjjön a friss levegő, és mozogjunk a szőnyegen.
  3. A napirendünkben határozzunk meg olyan idősávokat, amikor csak a gyermekre koncentrálunk. Ekkor ne vegyük fel a telefont, ne nézzünk híreket. Vonjuk be az otthoni feladatok elvégzésébe, a takarításba vagy éppen a főzésbe.

    Magányra vágyó kislány, veszekedő szülők, Kép: noionvedelem.hu
    Kép: noionvedelem.hu
  4. A tanuló- és munkaidőben lehetőség szerint szeparáljuk el magunkat külön szobákba. Jelöljük ki a home office és a home school területeit, ahol kizárólag a munkavégzés illetve a tanulás zajlik. Lehetőség szerint az étkezőasztalon ne dolgozzunk, azt hagyjuk meg a közös ebéd és vacsora színterének.
  5. Természetesen nem leszünk mindig nyugodtak, és a gyermekeinkből is előtörhet a feszültség akár naponta több alkalommal is. Vegyük észre ennek az első jeleit, szakítsuk meg tevékenységünket 10-15 percre és tereljük el a figyelmüket. Muzsikáljunk, énekeljünk, táncoljunk egy kicsit, vagy meditáljunk, és alkalmazzunk légzéstechnikát. Vegyük figyelembe egyéni igényeiket is: az egykék ebben az időszakban jobban igényelik majd a közös játékot, a testvéreknél pedig a magánszféra kaphat nagyobb hangsúlyt.
  6. Ha már meg van a konfliktus, kezeljük higgadtan, ugyanakkor hagyjuk, hogy levezessék feszültségeiket.
  7. Legyünk következetesek és példamutatók. Ne várjunk el olyat, amit mi magunk, szülőkként sem tudunk megtenni. Ha mi rendben vagyunk, a gyerek is rendben lesz!




Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!