Facebook hozzászólás
343

Így etesd a gyereket allergia ellen!

A picik megfelelően összeállított étrendjével sokat tehetünk azért, hogy ne váljanak a már népbetegségnek számító allergia áldozatává. Mire figyeljünk, hogy ne allergiás felnőttek legyenek a gyerekeinkből? Segítünk!

Napjainkban az allergiások száma jelenleg eléri a 400 millió főt, és az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO jelzései szerint 2025-re már minden második ember szenved majd ebben a népbetegségben. Magyarországon körülbelül 2 millióra tehető az allergiások száma, ami azt jelenti, hogy öt emberből egynek a szervezete túlműködik, amikor a 200 fajta allergén közül valamelyikkel kapcsolatba kerül.

Négy hónapos kor előtt nem ajánlott a hozzátáplálás
Kép: Pixabay

A bélflóra kulcsfontosságú szerepet tölt be az immunrendszer működésében, kialakulásának legfontosabb fázisa pedig életünk első ezer napja. A bélflóra nélkülözhetetlen az egészség megőrzéséhez, hiszen a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok felszívódásával segíti szervezetünk védekező mechanizmusát, és fenntartja a velünk élő ártalmatlan és jótékony baktériumok egyensúlyát.

Fontos tehát, hogy már csecsemőkortól  fokozottan figyeljünk a gyerekek táplálására, mert az allergiás megbetegedések a kisgyermekeket is évről évre egyre nagyobb számban érintik. (Egyes tanulmányok szerint a gyermekek 5–7 %-a szenved valamilyen táplálékallergiában. A leggyakoribb allergének a tejfehérje, a tojás, a mogyoró és a glutén.)

Az újszülöttek néhány hetes korukra már rendelkeznek a csecsemőkorra jellemző bélbaktériumokkal. Az egészséges anyatejes csecsemők bélflórájára a jótékony baktériumok túlsúlya a jellemző, amelyek a fejlődő immunrendszer érésében alapvető szerepet játszanak, és kedvező irányba terelik működését. Az anyatejnek több, a csecsemő immunrendszerét támogató komponense van, ilyenek például a prebiotikumok is, amelyek segítik a jótékony baktériumok szaporodását.

Csecsemőkorban dől el, egészséges lesz-e a gyerek!
Az anyatejben olyan szénláncú cukrok találhatók, amelyek a vastagbélben bomlanak le, és jelenlétükkel elősegítik a prebiotikumok számának növekedését, amelyek aztán serkentik a kedvező hatású baktériumok, a probiotikumok szaporodását. Ha nincs, vagy kevés az anyatej, akkor prebiotikum tartalmú tápszer adása jelent megoldást. Az ilyen típusú készítményekkel a szoptatás időszaka után, akár a kisdedkor végéig is gondoskodhatunk a természetes immunvédelem erősítéséről.

Magyarországon a WHO ajánlása alapján 6 hónapos korig kizárólag az anyatejes táplálás ajánlott. A kiegészítő táplálás bevezetését a WHO az anyatejjel táplált csecsemőknél 6 hónapos kor után javasolja, a mesterséges vagy vegyes táplálásban részesülők esetében pedig 4–6 hónapos kor között. Amennyiben lehetséges, még anyatej támogatása mellett, lépcsőzetesen kerüljön be az étrendbe a glutén. Négy hónapos kor előtt azonban nem szabad megkezdeni a hozzátáplálást, mert az növeli az allergia kialakulásának kockázatát.

A hozzátáplálást fokozatosan, a védőnővel vagy a gyermekorvossal együttműködve ajánlott megkezdeni, hiszen egy adott életkorban a gyermek szervezete még nem áll készen minden tápanyag feldolgozására. Az élelmiszerek megfelelő sorrendben és életkorban történő bevezetésének kiemelt szerepe van a tej- és a lisztérzékenység (cöliákia) kialakulásának elkerülésében.

Az egyoldalú, nem megfelelő táplálkozás rontja a gyermek egészségi állapotát, gyengíti immunrendszerét. Nemcsak a mennyiségre, a minőségre is figyelni kell!

Mit adjunk az anyatej mellé?
Érdemes először almalével, reszelt almával kínálni a picit, majd jöhet a sárgarépa, őszibarack,burgonya, sütőtök, de egy alkalommal csak egyféle ételt kóstoltassunk!

A gyermekek immunrendszere 3 éves korukig fejlődik a legintenzívebben, ezért ebben az időszakban rendkívül fontos a C- és a D-vitamin, valamint a vas és a kalcium pótlása is. Ezeket viszont nehéz megfelelő mennyiségben pusztán táplálkozás útján bevinni a gyerekek szervezetébe, ezért érdemes a gyermekek igényei szerint összeállított táplálékkiegészítőket is az étrend részévé tenni.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!