Így készítsd fel a rózsákat a télre-Megyeri Szabolcs kertész tanácsai
Türelem rózsákat terem… No, és a gondos ápolás – teszi hozzá Megyeri Szabolcs. Talán nincs is olyan kert a házak körül, ahol ne lenne minimum egy-két rózsatő. A rózsák a legnépszerűbb virágok közé tartoznak. De ahhoz, hogy jövőre is színes virágokkal örvendeztessenek meg minket, még a tél beállta előtt el kell végezni néhány fontos munkát a rózsabokrok körül. Állandó kertészeti szakértőnk most ezeket veszi sorra.
A rózsákat a legnépszerűbb kerti dísznövények között tartjuk száon, kis túlzással minden portán találni pár tövet, vagy akár komplett rózsaágyásokat. Éppen ezért hasznos beszélni a rózsák őszi gondozásáról, télre való felkészítéséről, ugyanis a hosszú életű, egészséges rózsatövek záloga a szakszerű kezelés, amihez az ilyen szezonális teendők is hozzátartoznak. Érdemes megfogadni Megyeri Szabolcs kertész tanácsait.
Metszés, de csak óvatosan
Kezdjük egy gyakori tévhittel, mégpedig, hogy a rózsákat ősszel kell metszeni. A rózsák ugyan valóban igényelnek metszést, többször és többfélét az év során. Ősszel azonban csak egyszerűbb metszési feladatokat kell elvégezni. Az évszak vége felé közeledve csupán az elnyílt virágokat, a beteg hajtásokat, leveleket kell eltávolítani, a hajtások legfeljebb egyharmadát visszavágva. Lényeges az is, hogy ezekben a hetekben már ne helyezzünk ki tápanyagot, műtrágyát, mert azzal megzavarnánk a növény biológiai óráját, virágzásra késztetnénk a növényt, ami az egyre hűvösödő időben nem lenne jó.
Fagyvédelem
A hideggel kapcsolatosak a legfontosabb teendők, vagyis a fagyvédelem a kiemelt feladat az ősz derekától kezdve. Mennyire fagyállóak a rózsák általában? – a válasz összetett: a nagytermetű parkrózsák, a folyamatosan virágzó (floribunda és multiflora rózsabokrok) és a futórózsák többsége kifejezetten jól bírják a hideget. A teahibrideket, és egyéb kényesebb telt virágúakat pedig kupacolással lehet és kell óvni a téli fagyok idején. Érdemes tudni, hogy nem csak a hideg az ellenség, a manapság gyakori hőingadozások is rejtenek veszélyt. Az éjjel megfagyó, nappal pedig felengedő csapadék, hó, hólé jelentős károkat okozhat. A takarás ezek ellen is hasznos és bármilyen rózsatípusnál indokolt lehet!
Kupacolás és takarás
A kupacolás nem egy bonyolult művelet, egyszerűen halmozzunk földet, komposztot a növény tövéhez olyan magasan, hogy egy jó arasznyival érjen a szemzés fölé. Egy másik bevált módszer a tartósabb szél-, viharálló takarás, amihez először körbe kell keríteni a növényt. Pár fa vagy fém rudat szúrjunk le stabilan a növény körül, majd ezekre körbe feszítsünk ki laza szövésű műanyag vagy fém hálót. Az így kapott kosárszerű elem belsejét töltsük fel földdel, komposzttal. Falevelek is megfelelnek a célra, de csak olyanok, amik nem tapadnak össze, ilyen például a bükkfa levele. Ha összetapadnak a falevelek, akkor szinte légmentesen lezárjuk a rózsatövet, ami így befülledhet, berothadhat. A nagyon fiatal, idei telepítésű töveket a legkeményebb mínuszokban egy lefelé fordított vödörrel is óvhatjuk, ezt a módszert azonban csak vészhelyzetben, egyhuzamban legfeljebb egy-két napig alkalmazhatjuk biztonságosan.
Őszi ültetés
A rózsával kapcsolatosan nemcsak az óvintézkedések aktuálisak most, hiszen az enyhe őszben akár még ültethetünk is rózsát. A konténeres rózsák a tél beálltáig ültethetők, kihelyezésük ráadásul egyszerű, kezdő kertbarátoknak sem kihívás. A rózsák kivétel nélkül nagy fényigényűek és melegkedvelők, így mindig a kert napos, fagymentes részein jelöljük ki az ágyás helyét. A szélsőséges talajtípusok (homokos, agyagos, erősen kötött) kivételével a rózsák szinte bármilyen közegben jól megélnek. A legjobb a laza szerkezetű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban dús föld a rózsák számára. Az előkészületek sem bonyolultak: elegendő egy átforgató ásás és gyommentesítés. Minden tőnek egy nagyjából 60x60x60 centis ültetőgödröt kell elkészíteni, aminek az aljára érett marhatrágyát terítsünk le legalább tíz centi vastagon, majd ezt a tápanyagot ugyanennyi földdel fedjük be. A gödröt úgy töltsük fel, hogy egy síkban legyen a kerti többi részével. Az utolsó feladat egy alapos beöntözés. Jövőre pedig már színpompás virágokban gyönyörködhetünk!
Hozzászólás zárolva.