IDÉN MINDENKINEK AJÁNLJÁK
Így működnek a védőoltások
A védőoltásokkal az a cél, hogy a betegség ne alakuljon ki, illetve sokkal enyhébb lefolyása legyen, mint lenne oltások nélkül. Az influenza esetében ez azt jelenti, hogy például sokkal kisebb százalékban alakul ki komoly tüdőgyulladás, ami esetleg már kórházi ápolást tehet szükségessé, akár halált is okozhat.
Új technológia a tartós védettségért
„Viszonylag újdonságnak számít a vakcina fejlesztésben amikor a jobb immunválasz kialakítása érdekében a baktérium tokjában levő poliszacharidot egy fehérjéhez kapcsolják vagyis konjugálják (pneumococcus, meningococcus), és így a T sejtek is bevonódnak az immunválaszba, ami memória sejt képződést is indukál. Az így létrejövő immunválasz erősebb és a védettség tartósabb. Ezért elegendő 50 éves kor felett csupán egyszer
megkapni a pneumococcus okozta tüdőgyulladás elleni konjugált oltást, ami a hazai ajánlás szerint a prevenció első lépése még nem oltott pácienseknél” – mondja a Budai Oltóközpont vezetője.
A kórokozótól is függ, hogy kell-e évente ismételni az oltást
„Az influenza vírus különleges, mert a kórokozó rendkívül változékony. Ezért minden évben az előző évi megfigyelések alapján választják ki azokat a törzseket (legtöbb megbetegedést okozó az adott szezonban) ami az oltóanyagba kerül majd, ez WHO javaslat alapján történik. Ez az oka, hogy minden szezonban új oltóanyag érhető el, általában október közepétől” – mutat rá az egyszeri és az évente megismétlendő oltások közötti különbségre Dr. Béres Zsuzsanna.
Hozzászólás zárolva.