Így viselkednek a babák kánikulában
Alvászavarok, megváltozott étvágy, megváltozott szokások: nagy melegben a babák, a kisgyermekek viselkedése, szokásai is megváltozhatnak. Mire számíthatunk? Miben és miért változik meg a kicsi viselkedése? Hogyan segíthetünk neki?
Habár a felnőttek nagy meleg idején is a maguk megszokott napi ritmusát igyekszenek tartani, többnyire még ők is változtatnak néhány szokásukon. Például jobban kerülik a napközbeni tömegközlekedést, felesleges jövés-menést, igyekszenek kevesebb programot szervezni, és sokan észreveszik azt is magukon, hogy ilyenkor más az étvágyuk, bizonyos ételeket egyáltalán nem kívánnak, kevesebbet esznek. A babák is pontosan így vannak ezzel:
1. Étvágy
Átmenetileg kevesebbet esznek, és sokkal szívesebben fogadják a lédúsabb ételeket. A kizárólag anyatejjel táplált babák gyakrabban és többet szopizhatnak, mert így a tej vizesebb “eleje” oltja a szomjukat. A már hozzátáplált anyatejes babák a kánikula idejére visszaszokhatnak az anyatejre, vagy legalábbis főként csak szopizni szeretnének.
A hozzátáplált babák kevesebbet ehetnek a sűrű, tápláló ételekből és többet a gyümölcsökből.
2. Nappali alvás
Az elalvás ilyenkor nagyon nehezen mehet, hiszen a lakás párás, meleg levegőjében sokkal nehezebb lehet ellazulni a kicsinek, ezért átmenetileg még az egyébként könnyen és önállóan elalvó babáknak is nehezükre eshet az ellazulás.
Segíthet, ha elalvás előtt langyos vízben pancsolhat egy kicsit a baba és lehűtheti magát (egyébként is praktikus ebben a melegben, ha napközben akár többször is pancsolhat a gyermek a lakásban vagy a kertben). A szobáját igyekezz napközben sötétíteni, este pedig szellőztetni, hogy kellemesebb legyen a klímája.
Ha a meleg miatt nagyon nem megy a lakásban való elalvás, meg lehet próbálni babakocsiban, árnyékos helyen pl. lugasban, fás parkban altatni, ahol több oldalról is árnyékolva van, mégis jár a levegő, ezek a természetes árnyékforrások sokkal jobban védenek a naptól és kellemesebb klímát biztosítanak, mint a mesterséges árnyékolók, pl. a napernyők.
3. Éjjeli alvás
Kánikula idején éjjel a felnőttek is éberebben alszanak, felriadnak, isznak. A babák és a kisgyermekek is nyugtalanabbak lehetnek. Ha van klímaberendezés a lakásban, azt a szobát, ahol a kicsi alszik, elalvás előtt le lehet hűteni (egész éjjel ne menjen a baba mellett a klíma, vagy ha igen, akkor csak 2-3 fokkal hűvösebbre hűtsd le a szobát), ha nincs, akkor estefelé alaposan ki kell szellőztetni és az ablakot éjszakára is nyitva lehet hagyni (természetesen akkor, ha biztosított, hogy senki ne jöjjön be rajta, és a kicsi se mászhasson ki).
Amikor a lakásban 27-28 fok vagy annál melegebb van, a kicsire éjszakára elegendő pelust adni és egy vékony takaróval vagy tetrapelussal betakarni. Az egészen kicsikre is elég egy pelus és egy body a takaró alá. Ha melege van a babának, azt legkönnyebben a hátán lehet megnézni, a nyaka felőli rész ilyenkor érezhetően forró, ha ezt tapasztalod, akkor a baba túl van öltöztetve.
Az előkészületek ellenére is előfordulhat, hogy a kicsi gyakran ébred éjjel és szopik vagy vizet kér. Másfél éves kor körül már oda lehet készíteni egy vizes palackot vagy itatós poharat az ágya mellé és megtanítani neki, hogy maga igyon belőle ilyenkor.
Az is természetes, ha a totyogók most gyakrabban látogatnak át a szüleikhez éjszaka. Amint elmúlik a nagy meleg és mélyebben alszik a csemete, ezek a problémák rendeződnek. Amire figyelned kell, hogy a korábban felállított szabályok és határok ne változzanak, hiszen ettől szükségszerűen megváltoznak a kicsi szokásai is. Például, ha eddig azt tanítottad neki, hogy este a saját ágyában aludjon el, akkor most ne kezdd el másként altatni, mert az így kialakított új szokás nem “áll vissza” a meleg elmúltával.
4. Séta
A megszokott séta-időpontok ebben az időben megváltozhatnak. Célszerű a délelőtt 10 előtti időszakban és este 5-6 után sétára indulni, amikor nincs akkora nagy forróság.
5. Szoptatás
Az anyatejes babáknak egyébként is nagy fizikai munka a szopás, ilyen melegben azonban nagyon megizzadhatnak közben, sokat segíthet, ha egy szál pelusban szoptatod és lehetőség szerint a lakás egy kevésbé forró helyiségében.
6. Ivás
A csak anyatejes babákat nem szükséges itatni: ha szomjasak, maguktól gyakrabban kérnek inni. A tápszeres és hozzátáplált babákat mindenképpen kínáljuk meg vízzel evés után és két etetés között is legalább 1 alkalommal. Ez az időszak jó arra, hogy a babát megtanítsuk pohárból vagy itatópohárból inni: amikor szabadban vagyunk, adjuk a kezébe, hagyjuk, hogy kísérletezzen, játsszon vele, most nem gond, ha egy kicsit magára önti.
Ha pedig már tud önállóan inni, tartsuk mindig azonos helyen az itatópoharat és hagyjuk, hogy maga ihasson, amikor annak szükségét látja. És persze ne édes tea vagy kakaó legyen a pohárban, hanem víz, hiszen ez oltja a legjobban a szomját. (Forrás: Kismamablog)
Hozzászólás zárolva.