Igyon szódabikarbónát, ha rossz a gyomra!
Az emésztési zavarokat a legjobb megelőzni, tehát érdemes egészségesen táplálkozni, karban tartani a bélflóránkat, ha van erőnk, esetleg néha tisztítókúrát végezni. Közben pedig sok rostosat fogyasztani, és rendszeresen mozogni.
Könnyen előfordulhat, hogy túlterheljük a gyomrunkat, és nehezen emésztünk, felpuffadunk, fáj a hasunk. A sok liszt, szénhidrát miatt esetleg székrekedésünk lesz. Ilyenkor vagy bekapunk egy gyógyszertárban kapható bogyót, vagy a jó öreg népi praktikákhoz fordulunk.
Székrekedésre:
A mandula jó hatással van az emésztőrendszerre, rendszeresen együk. Reggelente igyunk – lehetőség szerint frissen facsart – gyümölcslevet vagy savanyúkáposztalevet.
Minden nap együnk joghurtot, és igyunk sokat, leginkább vizet és teát. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, legjobb, ha a héjával együtt. Lefekvés előtt együnk egy kis asztalt szilvát, szilvalekvárt. Van, akinél az olívaolaj is beválik.
Mozgassuk a beleinket, vegyünk nagy levegőt, és nyomjuk ki a hasunkat. Ismételjük többször a gyakorlatot.
Nehéz emésztésre:
Más kultúrákban megszokott dolog, hogy étkezés után emésztést segítő gyógynövényeket, teákat fogyasztanak. Az indiaiak ánizsmagot esznek, de állítólag a gyömbéres sütinek is jó hatása van. A kamillából, borsmentából vagy diófalevélből főzött tea is segíthet.
Az igazi magyar népi megoldás az emésztési nehézségekre, ha egy kávéskanál szódabikarbónát feloldunk egy pohár vízben, és ezt egyszerre felhajtjuk. Ennek lúgos a kémhatása, így enyhíti a savast, ami a gyomrunkban a kellemetlen érzést okozza.
A menta és a kamilla lehet görcsoldó is, de ahhoz már elég nagy mennyiség kell belőlük. Hatásos lehet a kardámom, a koriander, a kurkuma, a fokhagyma, a fekete retek, a gyömbér, az oregano, a rozmaring vagy a zsálya is.
Ha ezek természetes formájukban nem használnak, kipróbálhatjuk a belőlük készült granulátumot vagy kapszulát is. Ha végképp nincs más megoldás, kérjük ki gyógyszerészünk tanácsát!
Hozzászólás zárolva.