Jógikus önmegvalósítás a hétköznapokban
A jóga sokkal több, mint az ászanák gyakorlása a jógateremben. Egyfajta a nézőpont a világról, egy életforma, aminek megvalósítása néha nem könnyű a hétköznapi életünkben. Diószegi Ádám jógaoktató gondolatai következnek arról, hogyan segít a jóga az önmegvalósításban.
Belegondoltál abba, hányféle szerepet játszol különböző helyzetekben az életedben? Sokszor olyanokat is, amelyekkel nem tudsz azonosulni, de azt érzed, a helyzet úgy kívánja, hogy megtedd. Pedig csak felesleges körökhöz vezet, ha eljátszol valaki olyat, aki nem te vagy. Rövid távon lehet, hogy előnyökhöz juthatsz, ha szerepet játszol, de hosszú távon boldogtalan leszel. Előbb-utóbb testi szinten is megbetegszel attól, ha elfojtod azt, amit tenni vagy éppen mondani szeretnél. Gyakorlatilag minden betegségnek ez a lelki oka: valamit nem élsz meg abból, aki valójában vagy, valamilyen részedet nem fogadod el és elfojtod. Boldog és beteljesült csak akkor leszel, ha önmagad lehetsz és az emberek körülötted önmagadért szeretnek. Diószegi Ádám elég sarkalatosan fogalmaz ezzel kapcsolatban: „Mielőtt meg akarsz világosodni, tanulj meg önazonos ember lenni!”
Az első lépés az önmegvalósítás felé vezető úton az önismeret, tisztába kerülni azzal, mit is akarsz valójában, mi az, ami tényleg boldoggá tesz. Az emberek rengeteg olyan vággyal rendelkeznek, amelyek nem szívből jönnek, hanem fejből. Nem belülről, hanem kintről, a családunktól, a körülöttünk élő emberektől vagy éppen a médiából kapjuk őket és egy nem fenntartható fogyasztói társadalomhoz vezetnek, amiben mindenkinek kell mindenből.
Először is szakíts időt arra, hogy csendben és elfogadásban tudj együtt lenni magaddal és legyél őszinte azzal kapcsolatban, hogy mire vágysz valójában. Hol tartasz most, boldog vagy-e. A vágyakat, álmokat elfojtani szélmalomharc, ami csak felesleges körökhöz vezet. Illetve hosszú távon boldogtalansághoz, depresszióhoz és betegségekhez vezethet. Amit el tudsz képzelni, azt el is tudod érni és még a legfurcsább vággyal kapcsolatban is meg lehet találni azt a formát, amiben megélhetővé válik.
Figyelmünk egész nap kifelé, a napi dolgaink és más emberek felé fordul. Legalább napi 15 percet szánj arra, hogy befelé, önmagadra figyelj. Sétálj egyet és kérdezd meg magadtól: Hogy vagy? Boldog vagy most? Ha nem, akkor miért nem? Hogyan lehetne ezen segíteni? A legegészségesebb kapcsolat önmagaddal az lenne, ha nem a saját kritikusod, hanem a legjobb barátod lennél.
Hozzászólás zárolva.