Kerámiák a Gödöllői Galériában
Kiss Roóz Ilona Munkácsy-díjas keramikus a modern magyar kerámia iskolateremtő mestere. Nyugalom, derű, humor, csepp elnéző irónia, mély emberszeretet jellemzi a hazai fazekas-hagyományban gyökerező műveit, tájait, gyertyatartóit, figuráit.
Világa változatos, ötletekben gazdag, művészi jegyei eredetiek, stílusa kialakulása óta könnyen felismerhető. Az anyag adta lehetőségek határain belül minden alkotását a plasztikai kifejezés öröme, a játékos dekorativitás határozza meg.
Témáiban szerepet játszik a paraszti félmúlt hosszan elhúzódó élményanyaga mellett a polgárosult századvég nosztalgiája, de jellegzetes a zenei és irodalmi érdeklődés is.
Két-három araszos teremtményeiben napjaink agyonhajszolt, kimerült embere örömmel ismer rá gyermekkora ködbevesző emlékképeire, a hárászkendős parasztnénikére, a kackiás nagyszoknyás menyecskére, a cirkuszi oroszlánszelídítőre, a zenélő bohócokra, az éneklő gyerekekre, a lakodalmas kocsira, a szüretre. Elandalítják a „boldog békeidők” Krúdy-hangulatot idéző turnürös hölgyei, nagykalapos dámái, első bálos lányai.
Nem múló hazai és külföldi sikerének titka emberközeli élményanyaga mellett a megformálás varázsa. Technikájában őrzi és továbbfejleszti a népi korongolás mesterségbeli fogásait. Művészete ráirányítja a figyelmet a hazai hagyomány éltető erejére – mondja róla Brestyánszky Ilona.
„Minden, ami körülvesz, csodálattal tölt el, de ha ezt így mondom, banálisnak tűnhet. Hogyan tölthetném meg tartalommal? A környező világ, ember, állat, természet, kristályok, felszántott föld és lombos erdő, kertem pázsitja, gyümölcsfái, a színek, formák olyan gondolatébresztő bőséget árasztanak, hogy mindig meríthetek belőlük. A gondolatokból más lesz, mint ami sugallta őket, de a színeket, formákat a természetből merítem.” – teszi hozzá Kiss Roóz Ilona.
A kiállítás helyszíne: Gödöllő, Szabadság út 6.
A tárlat 2002. november 24-ig tekinthető meg, hétfő kivételével 10-18 óra között.
Hozzászólás zárolva.