Kérem a pszichológusomat!
Szúr a szívem, mellkasi nyomást érzek, heveny szívdobogásom van – ezek a tünetek nem a szívinfarktus vagy egyéb szívbetegség jelei – bár azok is lehetnének. A kedélybetegségeknek van egy olyan szintje, mikor már a hangulati nyomottságon túl pszichoszomatikus tüneteket is produkál az egyén. Ugye, ismerősek a fent leírtak?
A leghatásosabb módszer, ha az egyén nem elfolytja félelmeit, hanem szembe néz velük. Például, ha egy komoly betegségtől retteg, akkor jobb, ha kivizsgáltatja magát, s kiderül, hogy alaptalan a félelme, vagy ha tényleg gond van, akkor időben kezeltetheti.
A legtöbb esetben magukon is segíthetnek, ha ezek a praktikák nem válnak be, akkor célszerű pszichológushoz, vagy mentálhigiénés szakemberhez fordulni. Otthon is alkalmazhatják stresszkezelésként a következőket:
– A feszültségeket ne tartsák magunkban, hanem beszéljék ki, mondják el rokonaiknak, barátaiknak, vagy egyszerűen írják le papírra
– A fizikai munka eltereli a problémáról a gondolatokat, s megdolgoztatja az izmokat, ugyanilyen jó hatású a mozgás, a sportolás is.
– Jelöljék ki maguk számára az „aggodalmak idejét”. Ez annyit jelent, hogy kijelölnek a napi tevékenységükben egy meghatározott időt, mindig ugyanabban az időpontban. Ha valamilyen szorongásos gondolat tör elő, akkor ezt megjegyzik, vagy felírják, de nem foglalkoznak vele, hanem elteszik arra a bizonyos időpontra. Az „aggodalmak idejében” aztán előveszik a problémákat, rangsorolják, átgondolják, és megnézik, milyen lépéseket tehetnek a megoldásra.
– A meleg jó hatással van a stresszben lévő szervezetre, igyanak meg egy csésze teát, a citromfű kifejezetten feszültségoldó, vagy vegyenek egy kellemes, illatos fürdőt. Cseppentsenek pár csepp levendulaolajat a párnájukra, s nyugodtabb lesz az álmuk.
A félelmeket, a szorongást, nem sok választja el a depressziótól. Az emberek hatvan százaléka élete során legalább egyszer átesik egy depressziós időszakon. Életünk nagy változásai gyakran hangulati mélypontra juttatnak bennünket, egy válás, egy haláleset, egy munkahelyváltás kimozdít bennünket a megszokottból, s gyakran reagálunk rosszkedvvel, tehetetlenséggel. Depressziós tünetekről akkor beszélhetünk, ha az alábbi tünetekből tartósan (pl. több, mint két hétig) több is egyidejűleg fennáll:
- Hangulata tartósan rossz
- A korábban örömöt jelentő dolgokban nem lel örömömet többé
- Korábbi önmagához képest semmit sincs kedve csinálni
- Sokat sír, reménytelennek látja a helyzetét
- Bűntudattal, önvádlással küszködik
- Alvása/étvágya jelentősen megváltozik
- Indokolatlanul fáradt, kimerült, koncentráció és/vagy döntésképtelen
- Iskolai vagy munkahelyi teljesítménye romlik
- Halállal vagy öngyilkossággal kapcsolatos gondolatai vannak
Ebben az esetben minél előbb keresi fel háziorvosát vagy valamilyen elérhető pszichiátriai vagy mentálhigiénés tanácsadást vagy rendelést, annál hamarabb kerül ki a „kátyúból”. A depressziós tünetek gyógyíthatóak, gyakran az agy nem termeli a számára szükséges kémiai anyagot, s ennek gyógyszeres pótlására van szükség.
Hozzászólás zárolva.