Kérem a pszichológusomat!
Szúr a szívem, mellkasi nyomást érzek, heveny szívdobogásom van – ezek a tünetek nem a szívinfarktus vagy egyéb szívbetegség jelei – bár azok is lehetnének. A kedélybetegségeknek van egy olyan szintje, mikor már a hangulati nyomottságon túl pszichoszomatikus tüneteket is produkál az egyén. Ugye, ismerősek a fent leírtak?
A lelki betegek nem képzelt betegek, nem hipochonderek. Sőt, bizonyos tekintetben még „betegebbek”, mint a szervi betegek, hiszen sokszor nem ismerik fel időben, hogy valamilyen pszichés oka van a testi tüneteknek, s a beteg csak nagy sokára kapja meg a szükséges pszichiátriai kezelést.
A normális élethez is hozzátartozik a rossz hangulat, átmeneti szomorúság. Akkor van baj, ha a szokásos jó kedvre derítő szokásaink már nem működnek. Például egy csoki elfogyasztása, egy kis vásárlás, pihenés már nem segít. Ilyenkor meg kell állni, maradjon egyedül, s gondolja végig, mi a baj, mi okozza a hangulati nyomottságot. Az esetek többségében meg tudja fogalmazni a probléma okozóját, s a megoldásokat is megtalálja hozzá. Ha nem boldogul egyedül, akkor kérje szakember segítségét. Nincs mit szégyenkezni amiatt, hogy pszichológushoz jár. A szakemberek csak tükröt tartanak ön elé, hogy lásson, melyet az adott állapotban egyedül nem képes észlelni.
Hozzászólás zárolva.