Facebook hozzászólás
299

Két nép, két barát – közös történelmi sors

Két nép, két barát – közös történelmi sors. A második világháború kitörése után lengyel katonák és civil lakosok tízezrei menekültek Magyarországra, amely a németek neheztelése ellenére befogadta a menekülőket. A Duna Televízió Lengyel Szeptember elnevezésű ünnepi műsorfolyamával a tragédia 70. évfordulójára emlékezik. Beszélgetések, dokumentum- és játékfilmek – lengyel élmények egész hónapon át csatornánk programján.

Szeptember 14-én, hétfőn 21.00-kor levetítik a Polak-Węgry című dokumentumfilmet, amely a II. világháborúban létrejött és azóta inkább csak a lengyel, mint a magyar köztudatban élő kapcsolatokat idézi fel, illetve azt a segítséget, amelyet a magyar állam nyújtott a német megszállás elől hazánkba menekülő lengyeleknek.

E havi filmkínálatuk is az ünnepi műsorrendhez alkalmazkodik, 16-án, szerdán 21.30-kor a Katyn című játékfilm kerül újra képernyőre. Andrzej Wajda 2007-ben készült megrázó filmje, a Katyn a túlélés drámájáról, a túlélők tragédiájáról szól. Mélyen személyes film, melynek leforgatására a rendező hosszú, reménytelennek tűnő évekig várt.
A Molotov-Ribbentrop paktum értelmében, miközben Lengyelország a Wehrmacht túlerejével küzdött, 1939 szeptemberében a szovjet csapatok lerohanták a kelet-lengyel területeket. 230 ezer lengyel katona került ekkor orosz hadifogságba. Közülük az oroszok 22 ezer tisztet – egyúttal a lengyel értelmiség színe-javát, többségében tartalékos tiszteket, akik tanárként, egyetemi professzorként, mérnökként vagy orvosként élték volna életüket békeidőben – mészároltak le a katyni erdőben létesített fogolytáborban, köztük a rendező édesapját, Jakub Wajda századost is.
Több mint hatvan évnek kellett eltelnie, hogy a Kremlben beismerjék: a tömeggyilkosságot a szovjet kommunista párt politikai bizottsága rendelte el, Sztálinnal az élen. Wajda szempontjai azonban mentesek a napi politikától: „Ez egy gyászfilm, egy elégia, amely azt mutatja be, hogyan történt a tragédia. Nem politikai film, mert ami történt, túl fájdalmas, túl tragikus ahhoz, hogy bárki politikai célokra használja Lengyelországban vagy bárhol másutt” – mondja filmjéről, melyet 2008-ban Oscar-díjra jelöltek a legjobb külföldi film kategóriájában.

20-án, vasárnap 22.20-kor a lengyel kinematográfia immár nagy öregjének számító Jerzy Skolimowski új remekét, a Négy éjszaka Annávalt mutatják be. A film főhőse, Leon egy kisvárosi kórház hulladékégetőjében dolgozik. Szenvedélyesen beleszeret az egyik ápolónőbe, Annába. Először csak az ablakon át figyeli, de aztán éjjelente belopódzik a szobájába, nézi alvás közben, virágot visz neki. A rendőrség azonban felfigyel Leonra, és őrizetbe veszi, pedig ő csak Anna közelében akar lenni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!