Facebook hozzászólás
58

„Kevesebbet keresek, mint a férjem, pedig többet dolgozom”!

Napjainkban Magyarországon a nők átlagkeresete csaknem 16%-kal alacsonyabb, mint a férfiaké? Hogy az uniós tagállamokon belül a magyar foglalkoztatott nők töltik a legtöbb időt jövedelemszerző munkával.

A nők közéleti szereplését tekintve 1999-ben 16 ország között az utolsó helyen álltunk a parlamenti képviselők száma alapján (az uniós átlag 30, miközben itthon mindössze 9 női képviselő dolgozik az Országgyűlésben).

Kifejezetten magas a nők aránya Hollandiában: az alsóház 150 képviselője közül 56 nő (37 százalék), a szenátus 75 tagja közül pedig 23. Németország is büszke lehet magára, mivel a Bundestag 614 képviselője között 195 hölgyet találunk, ami 32 százalékos aránynak felel meg. Kedvezőtlenebb a kép az Egyesült Királyságban, ott a 646 képviselő húsz százaléka, azaz 128 nő. Olaszország 612 alsóházi képviselőjének pedig mindössze alig több mint egy százaléka (hét) képviseli a gyengébb nemet. A régió országaiból Románia kétkamarás parlamenttel dolgozik. A 332 fős Alsóház 37 női képviselőt számlál, az arány a felsőháznál 137-8, szintén a férfiak javára. Szlovéniában azonban a kilencven képviselőből tizenkettő nő.


A házimunkáról, a vásárlásról és a gyermekgondozásról elmondható, hogy a XXI. század elején is több mint háromszor annyi időt fordítanak ezekre a tevékenységekre a nők, mint a férfiak. Ennek következtében a nőknek naponta 18%-kal kevesebb szabad, – magukra, rekreációjukra fordítható – idejük marad, mint a férfiaknak.

„A férfiak szerepe a nők és férfiak esélyegyenlőségének elősegítésében, a szülői, ezen belül az apaszerep új értelmezése a munka, a karrier és a magánélet összeegyeztetésében” témakör hazai megvalósítása része az Európai Unió Gender Mainstreaming programjának. A tizenöt hónapos „Genderpilot” címszó alatt futó program egyik fő célja megteremteni a férfiak és nők részvételének esélyegyenlőségét a munkaerőpiacon és a gazdasági életben. A program kezdeményezi, hogy a hazánkban működő nemzetközi és hazai vállalatok vezetői konkrét projektekkel megvalósítsák, illetve aktívan támogassák a nemek esélyegyenlőségét a munkahelyeken. 

Bizakodva várjuk!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!